Trwa ładowanie...

Japoński zakładnik Państwa Islamskiego zostanie wymieniony?

Japonia i Państwo Islamskie prawdopodobnie doszły do porozumienia w sprawie wymiany japońskiego zakładnika na Irakijkę Sajidę al-Rishawi odsiadującą wyrok za zamach w Jordanii - podaje IAR, powołując się na japońską Fuji TV.
Share
Kenji Goto
Kenji GotoŹródło: AFP, Fot: SITE Intelligence Group/AFP
d2wdqlq

Według niepotwierdzonych na razie doniesień, al-Rishawi ma być wkrótce przetransportowana do innego więzienia, a następnie przekazana przedstawicielom Państwa Islamskiego w zamian za zakładnika - japońskiego dziennikarza Kenji Goto.

Co na to Jordania?

Władze Jordanii oświadczyły, że są gotowe uwolnić iracką islamistkę w zamian za uwolnienie jordańskiego pilota - poinformowały media w Ammanie.

d2wdqlq

- Jordania jest gotowa uwolnić uwięzioną Sadżidę al-Riszawi, jeśli jordański porucznik, 26-letni Muath al-Kasaesbeh zostanie uwolniony, a jego życie oszczędzone - oświadczył rzecznik rządu w Ammanie Mohammad al-Momani.

Dzień wcześniej ekstremiści z IS opublikowali nagranie wideo, na którym zagrozili zabiciem w ciągu doby japońskiego zakładnika, 47-letniego dziennikarza Kenjiego Goto, i 26-letniego jordańskiego pilota wojskowego, jeśli Jordania nie zwolni irackiej niedoszłej zamachowczyni. 44-letnia kobieta została skazana na śmierć za udział w atakach terrorystycznych z 2006 roku, w których zginęło 60 osób.

Momani nie nawiązał w swojej wypowiedzi do japońskiego zakładnika.

Egzekucja jednego z Japończyków

W sobotę islamiści opublikowali w internecie nagranie, w którym poinformowali o egzekucji pierwszego Japończyka, 42-letniego Haruna Yukawy. Wcześniej za obydwu Japończyków dżihadyści żądali okupu w wysokości 200 mln dolarów.

d2wdqlq

We wtorek islamiści zagrozili zabiciem w ciągu najbliższych 24 godzin japońskiego zakładnika i jordańskiego pilota. Domagali się uwolnienia Jordanki.

Terroryści z IS zamordowali wcześniej kilku obywateli państw Zachodu, których przetrzymywali w niewoli. Wiele z egzekucji było udokumentowanych na nagraniach wideo, które następnie islamiści zamieszczali w internecie. Ścięto m.in. Amerykanów Jamesa Foleya i Stevena Sotloffa oraz Brytyjczyków Davida Hainesa i Alana Henninga.

Zobacz również wideo: Relacja z Państwa Islamskiego

d2wdqlq

Podziel się opinią

Share
d2wdqlq
d2wdqlq
Więcej tematów