Japoński premier składa wizytę w Chinach
Premier Japonii Yasuo Fukuda rozpoczął wizytę w Chinach, która w założeniu ma poprawić napięte stosunki między tymi krajami.
Jest to pierwsze wizyta Fukudy w Chinach od objęcia urzędu premiera we wrześniu br. Uczynię wszystko co w mej mocy, by doprowadzić do ustanowienia dobrych stosunków - zapowiedział Fukuda na spotkaniu z dziennikarzami przed wylotem do Pekinu.
W stosunkach japońsko-chińskich doszło do impasu w latach, gdy rządem kierował Junichiro Koizumi, regularnie odwiedzający tokijską świątynię Yasukuni, będącą dla Chin synonimem japońskiego militaryzmu. W Yasukuni znajdują się tabliczki upamiętniające japońskich zbrodniarzy wojennych. Fukuda jak do tej pory nie odwiedził świątyni.
Czterodniowa wizyta obecnego premiera Japonii w Chinach stworzy podstawy dynamicznej budowy przyjaznych kontaktów, odchodząc od konfrontacyjnych nastrojów z czasów rządów Koizumiego - ocenił politolog z Uniwersytetu Kioto Terumasa Nakanishi.
Zachodnie źródła są mniej optymistyczne. Jak pisze agencja Reutera, nic nie wskazuje na to, by w czasie wizyty doszło do załagodzenia podstawowych problemów w stosunkach japońsko- chińskich. Jak pisze cytowana agencja, dwa rywalizujące ze sobą kraje azjatyckie prawdopodobnie skoncentrują się natomiast na współpracy w dziedzinie gospodarki i ochrony środowiska, w tym m.in. na kwestii transferu japońskich nowoczesnych technologii.
Oba kraje ustaliły w kwietniu, że rozwiążą spór o podział wód Morza Wschodniochińskiego do września br. Jednak jedenaście rund prowadzonych od wiosny rokowań nie doprowadziło do zbliżenia stanowisk. Spór terytorialny dotyczy też ośmiu niewielkich wysp, zwanych w Chinach Diaoyu, a w Japonii - Senkaku. Japonia też coraz bardziej niepokoi się rozbudową armii chińskiej, apelując do Pekinu o większą przejrzystość w tej kwestii.
Fukuda - którego ojciec Takeo Fukuda jako premier (1976-1978) w 1978 roku doprowadził do zawarcia historycznego traktatu o pokoju i przyjaźni z Pekinem - zapowiedział, iż zabiegać będzie w toku wizyty o "rozszerzenie dwustronnych wzajemnie korzystnych strategicznych więzi".
Fukuda w piątek ma zostać przyjęty przez prezydenta Hu Jintao (Hu Dzin-thao) i premiera Wen Jiabao (Uen Dzia-pao). Wen w kwietniu br. był pierwszym od 2000 r. szefem rządu chińskiego, składającym wizytę w Tokio.
Chiny (wraz z Hongkongiem) wyprzedziły USA, stając się od 2004 r. największym partnerem handlowym Japonii. Wartość dwustronnych obrotów szacowana jest na 240 mld dol. rocznie. (mg)