ŚwiatJapoński "jastrząb" stawia na prewencję

Japoński "jastrząb" stawia na prewencję


Japonia mogłaby dokonać prewencyjnego uderzenia na terytorium Korei Północnej, jeśli uzyskałaby konkretne informacje, że kraj ten przygotowuje się do ataku rakietowego - ostrzegł w czwartek szef japońskiego resortu obrony Shigeru Ishiba. "Za późno jest na działanie, gdy rakieta leci już w kierunku Japonii" - powiedział minister.

13.02.2003 09:07

"Nasz kraj użyje siły zbrojnej jako środka samoobrony, jeśli (Korea Północna) zacznie sięgać po broń przeciwko Japonii" - oświadczył Ishiba, dodając, że Tokio może uznać za początek ataku moment, gdy Północni Koreańczycy zaczną napełniać paliwem swe pociski rakietowe.

Ishiba, kierujący resortem obrony od września ubiegłego roku i uważany za głównego "jastrzębia" w japońskim rządzie, powiedział też, że Japonia powinna przyłączyć się do amerykańskich planów budowy "tarczy antyrakietowej", gdyż sama nie zdoła obronić się przed atakiem rakietowym ze strony Korei Północnej.

W dalszej perspektywie - podkreślił - Japonia powinna zwiększyć wydatki na budowę własnych sił zbrojnych, tak by móc uniezależnić się od USA.

Korea Północna kilkakrotnie dowiodła już, że jest w stanie razić rakietami terytorium Japonii. W 1993 roku jedna z północnokoreańskich rakiet spadła do Morza Japońskiego, a w 1998 roku inna przeleciała nad Hokkaido i zatonęła w wodach Pacyfiku.

Korea Północna ostrzegła w czwartek, że jest w stanie dokonać "w samoobronie" ataku na "wszelkie cele amerykańskie na świecie". Zareagowała w ten sposób na środową decyzję Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, która skierowała sprawę Korei Północnej do Rady Bezpieczeństwa ONZ, uznawszy, że Phenian naruszył zalecenia MAEA. Rada Bezpieczeństwa może teraz uchwalić sankcje wobec Północy.

W Waszyngtonie szef CIA George Tenet ujawnił w środę, że Korea Północna posiada rakiety, które mogą bezpośrednio razić cele na terytorium USA. "Korea Północna ma też prawdopodobnie jedną lub dwie głowice z plutonem" - powiedział Tenet przed Komisją Sił Zbrojnych amerykańskiego Senatu, potwierdzając wcześniejsze oceny CIA.(an)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)