ŚwiatJaponia wysyła okręty w związku z rakietowymi planami Korei Północnej

Japonia wysyła okręty w związku z rakietowymi planami Korei Północnej

Morskie siły samoobrony Japonii wysłały w morze trzy niszczyciele w związku z zapowiadanym przez władze w Phenianie planem wystrzelenia w grudniu rakiety dalekiego zasięgu mającej wynieść na orbitę okołoziemską satelitę do obserwacji Ziemi.

Japonia wysyła okręty w związku z rakietowymi planami Korei Północnej
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons | U.S. Navy/Mass Communication Specialist 1st Class Jennifer A. Villalovos

06.12.2012 | aktual.: 06.12.2012 12:13

Japońska telewizja pokazała trzy okręty wyposażone w system radarowy Aegis w chwili, gdy opuszczały bazę morskich sił samoobrony Sasebo w Nagasaki. Niszczyciele kierują się w stronę Morza Wschodniochińskiego i Morza Japońskiego (nazywanego przez Koreańczyków Morzem Wschodnim).

Jednocześnie inny okręt z rakietami Patriot PAC-3 na pokładzie dotarł w czwartek rano na wyspę Okinawa, najbardziej wysuniętą na południe archipelagu wysp japońskich. Północnokoreańska rakieta ma przelatywać nad tym obszarem.

Wyrzutnie rakietowe zostały również rozlokowane w Tokio niedaleko ministerstwa obrony - podała agencja AFP.

Według obserwatorów rakieta nośna satelity Kwangmyongsong to w istocie pocisk balistyczny dalekiego zasięgu, a wystrzelenie to zakamuflowana próba technologii rakiet balistycznych, której stosowania zakazała Phenianowi Rada Bezpieczeństwa ONZ.

Korea Płn. twierdzi, że jej rakiety wykorzystywane są do wyniesienia satelitów na orbitę w celach pokojowych.

W sobotę północnokoreańska agencja KCNA poinformowała, że między 10 a 22 grudnia za pomocą rakiety dalekiego zasięgu Korea Płn. wyniesie na orbitę okołoziemską satelitę do obserwacji Ziemi.

Będzie to druga próba z rakietą dalekiego zasięgu w 2012 roku po nieudanym teście w kwietniu. Rakieta Unha-3 (klasyfikowana też jako Taepodong-2) wystartowała 13 kwietnia z ośrodka Tongchang-ri na zachodnim wybrzeżu Korei Płn., ale rozpadła się po kilku minutach w czasie lotu, nie zdoławszy wynieść na orbitę satelity przeznaczonego do obserwacji Ziemi.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)