ŚwiatJaponia rozważa możliwość "prewencyjnego ataku" na bazy rakietowe Korei Płn.

Japonia rozważa możliwość "prewencyjnego ataku" na bazy rakietowe Korei Płn.


Japoński rząd rozważa możliwość
dokonania prewencyjnego ataku na północnokoreańskie bazy
rakietowe, bezpośrednio zagrażające Japonii - potwierdził rzecznik rządu w Tokio Shinzo Abe. Główny rozważany
problem to czy japońska pacyfistyczna konstytucja pozwoliłaby na
taką akcję.

Japonia rozważa możliwość "prewencyjnego ataku" na bazy rakietowe Korei Płn.
Źródło zdjęć: © AFP

10.07.2006 | aktual.: 10.07.2006 08:11

Istnieje pogląd, że atak na wyrzutnie rakietowe byłby zgodny z konstytucją jako akt samoobrony - powiedział rzecznik.

Sprawę japońskiej odpowiedzi na zagrożenie ze strony Korei Północnej poruszył po raz pierwszy w niedzielę szef dyplomacji Taro Aso, wskazując że jego kraj miałby prawo odpowiedzieć na groźbę ze strony Phenianu. Zdaniem ministra taki prewencyjny atak mógłby zostać podjęty w imię ochrony mieszkańców Japonii i nie pozostawałby w sprzeczności z obowiązującą od 1947 roku pacyfistyczną konstytucją kraju.

Niemal natychmiast po oświadczeniu japońskiego ministra, Korea Południowa zaapelowała do Tokio o powściągliwość, zarzucając władzom japońskim podsycanie napięć. Według Seulu, retorsje wobec Phenianu nie przyniosą rezultatu - o wiele skuteczniejsze natomiast mogą okazać się działania dyplomatyczne. Oświadczenia Aso i Abe stanowią zasadnicze odejście od dotychczasowej polityki Tokio. Japonia, znajdująca się w strefie rażenia testowanych ostatnio rakiet północnokoreańskich, ostro reaguje na zaistniałą sytuację.

Japonia zapowiedziała także, że zdecydowanie będzie domagać się, by Rada Bezpieczeństwa ONZ w poniedziałek rozpatrzyła sprawę testów rakietowych Korei Płn. i przyjęła proponowaną przez Japonię rezolucję, zakładającą nałożenie międzynarodowych sankcji na Phenian. Tokio nie pójdzie w tej kwestii na żaden kompromis - zapowiedział japoński rząd.

Obecna japońska konstytucja m.in. zakazuje Japonii użycia siły dla rozwiązywania konfliktów międzynarodowych, a także utrzymywania przez ten kraj ofensywnych sił wojskowych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)