Trwa ładowanie...
d3d5yhw
16-10-2006 06:45

Japonia obawia się aktów terroru ze strony Korei Płn.

Japonia obawia się, iż w
odpowiedzi na sankcje, wprowadzone przez RB ONZ a także
jednostronnie przez Tokio, Korea Północna może dokonać
antyjapońskich aktów terroru bądź sabotażu. Po raz kolejny jednak
rząd japoński ogłosił, iż mimo nowej sytuacji w
regionie nie zamierza zabiegać o pozyskanie broni jądrowej.

d3d5yhw
d3d5yhw

Szef japońskiej policji Hiroto Yoshimura ostrzegł na spotkaniu specjalnej grupy zadaniowej, powołanej po ubiegłotygodniowej północnokoreańskiej próbie jądrowej, że w odwecie za sankcje Phenian może pokusić się o przeprowadzenie "ataków terrorystycznych na dużą skalę". Yoshimura zaapelował o utrzymanie pełnej gotowości sił specjalnych i wywiadu.

Z kolei rzecznik japońskiego rządu Yasuhisa Shiozaki na poniedziałkowej konferencji prasowej zapewnił, że mimo północnokoreańskiej próby atomowej Japonia nie zrezygnuje z trzech podstawowych zasad atomowych, jakimi kieruje się kraj: nieposiadania, nieprodukowania i niesprowadzania na swe terytorium broni atomowej. Japoński rzecznik przypomniał też, że kraj jest sygnatariuszem układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT), co oznacza iż zobowiązał się do rezygnacji z posiadania czy produkcji takiej broni.

Wypowiedź Shiozakiego stanowiła reakcję na apele części deputowanych do parlamentu z partii rządzącej w sprawie rewizji tych zasad i rozpoczęcia debaty na temat uzbrojenia kraju w broń jądrową.

W niedzielę natomiast szef japońskiej dyplomacji Taro Aso zapowiedział, że Japonia może udzielić Stanom Zjednoczonym "logistycznego wsparcia" w sprawie Korei Północnej - przede wszystkim w kwestii kontroli ładunków przeznaczonych dla Korei Północnej bądź wysyłanych przez ten kraj.

d3d5yhw

Kontrola taka stanowi jeden z punktów antykoreańskich sankcji, uchwalonych jednomyślnie w sobotę przez Radę Bezpieczeństwa ONZ. Sankcje stanowią odpowiedź społeczności międzynarodowej na test jądrowy, przeprowadzony w ubiegły poniedziałek przez Phenian.

Aso wyjaśnił, że decyzja o wsparciu sił USA w kwestii kontroli ładunków wynika z przyjętego w 1999 r. przez japoński parlament prawa o współpracy wojskowej z USA "w sytuacjach nadzwyczajnych w regionie".

d3d5yhw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3d5yhw
Więcej tematów