Trwa ładowanie...
Reuters
japonia

Japonia. Badaczom udało się uzyskać pył z asteroidy Ryugu

Japońska sonda dokonała niemożliwego - po pobraniu próbek asteroidy Ryugu wróciła bezpiecznie na ziemię. Pierwsze cząstki pyłu asteroidy zostały przetransportowane helikopterem z miejsca lądowania na pustyni w Australii do krajowego ośrodka badawczego Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) - informuje Reuters.
Share
Próbki asteroidy po zebraniu
Próbki asteroidy po zebraniu Źródło: Reuters
d1ydss3

Jak powiedział na konferencji prasowej prezes japońskiej agencji kosmicznej Hiroshi Yamakawa, sonda dwukrotnie wylądowała na asteroidzie, za drugim razem tworząc sztuczny krater i zbierając trochę gruzu.

Moment zawalenia się radioteleskopu z Arecibo. Nagranie z drona

W jego ocenie dalsze badania próbek mogą rzucić nowe światło na to, jak powstał Układ Słoneczny i jak woda została sprowadzona na Ziemię.

d1ydss3

Sonda, wystrzelona w 2014 roku z japońskiego centrum kosmicznego Tanegashima, podróżowała przez cztery lata do asteroidy Ryugu, gdzie po pobraniu próbki skierowała się z powrotem na ziemię, gdzie wylądowała w listopadzie 2019 roku.

Czytaj też: Kosmos all inclusive

Misja sondy Hayabusa2 to kolejny krok na drodze Japonii w eksploracji kosmosu.

Uważa się, że asteroidy powstały u zarania Układu Słonecznego, a sama próbka może zawierać materię organiczną, która mogła przyczynić się do powstania życia na Ziemi.

"Próbki mogą nam poznać jeszcze bliżej historię ewolucji naszego gatunku, ale także tego, w jaki sposób woda znalazła się na ziemi. To fascynujące" - wskazują japońscy badacze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1ydss3

Podziel się opinią

Share
d1ydss3
d1ydss3
Więcej tematów