ŚwiatJanusz Piechociński: za miesiąc wniosek o wotum zaufania dla władz PSL

Janusz Piechociński: za miesiąc wniosek o wotum zaufania dla władz PSL

Janusz Piechociński: za miesiąc wniosek o wotum zaufania dla władz PSL
Źródło zdjęć: © WP.PL | Łukasz Szełemej
14.06.2014 11:45, aktualizacja: 14.06.2014 16:09

Szef PSL Janusz Piechociński zapowiedział, że za miesiąc na posiedzeniu Rady Naczelnej partii podda się ocenie jej członków i przeprowadzi procedurę wotum zaufana dla Naczelnego Komitetu Wykonawczego Stronnictwa.

Lider ludowców podkreślał na konferencji prasowej w trakcie obradującej w sobotę w Warszawie rady, że podda się ocenie przypominającej praktyki z samorządu, gdy po skończeniu roku obrachunkowego udziela się "swoistego wotum zaufania"

Piechociński zapowiedział, że członkowie rady odpowiedzą na posiedzeniu za miesiąc na pytanie: "jak oceniasz pracę Janusza Piechocińskiego od 18 listopada 2012 r. (został wtedy wybrany na prezesa PSL) do wyborów europejskich: pozytywnie, negatywnie, nie mam zdania."

Analogicznej ocenie - jak dodał - będą poddane niższe szczeble władz partii. - Spodziewam się, że wprowadzę tym krokiem nową jakość w polskiej polityce - zaznaczył.

Szef PSL mówił wcześniej w przemówieniu podczas posiedzenia Rady, że jeszcze przed wakacjami organizacje wojewódzkie PSL przedstawią swoją ocenę wyników majowych wyborów do europarlamentu.

- Podobne działania zostaną podjęte po wyborach samorządowych przez struktury gminne, powiatowe i wojewódzkie - dodał lider PSL.

Piechociński wyjaśnił, że każdy szef lokalnych struktur PSL, który nie jest posłem, a także działacze samorządowi partii powinni "potwierdzić swój mandat społeczny". Podkreślił też, że za miesiąc podczas posiedzenia Rady zostanie przeprowadzona "procedura wotum zaufana dla Naczelnego Komitetu Wykonawczego".

Piechociński zapowiadał wcześniej, że na radzie przedstawi sprawozdanie podsumowujące 1,5-roczny okres, w czasie którego kieruje PSL-em (sprawuje tę funkcję od listopada 2012 r.), które "zakończy się zapewne jakimś aktem demokratycznym".

W wyborach do PE PSL uzyskał 6,8 proc. poparcie, co przełożyło się na cztery mandaty w europarlamencie. Również w poprzedniej kadencji PE Ludowcy mieli czterech europosłów. Szef PSL poinformował, że Rada Naczelna uruchomiła przygotowania partii do jesiennych wyborów samorządowych, w których PSL "chce potwierdzić swój potencjał".

Podkreślił, że przed kampanią samorządową będzie apelował o "obronę samorządów przed partyjniactwem" i budowę "politycznego centrum", które ma polegać na promowaniu w polityce postaw racjonalności i współpracy. - Polskę i Polaków zawsze więcej łączy niż dzieli - dodał.

Lider ludowców zapowiedział, że na posiedzeniu rady za miesiąc - po konsultacjach społecznych - zapadnie decyzja w sprawie kształtu systemu dopłat bezpośrednich dla rolników na lata 2015-2020.

Na sobotnim posiedzeniu rady kilka minister rolnictwa Marek Sawicki ma przedstawić kilka wariantów rozwiązań.

Piechociński podkreślił, że chce, by ostateczny kształt systemu dopłat nie był "tylko pomysłem ministrów", ale efektem konsultacji z "z różnymi grupami coraz bardziej zróżnicowanego polskiego rolnictwa"

- Oczekuje, że za miesiąc Rada Naczelna stawi się na tej sali i zatwierdzimy to, co minister rolnictwa zaproponuje rządowi - mówił.

Z informacji ze źródeł PAP w Stronnictwie wynika, że Marek Sawicki mówił o swoich propozycjach, które określają jakich gospodarstw ma dotyczyć wsparcie, na posiedzeniu NKW tuż przed sobotnią radą.

- Dyskusja trwała godzinę. Sawicki ma podejście rynkowe i uważa, że należy głównie wspierać te gospodarstwa, które są rozwojowe - powiedział jeden z ludowców. Wcześniej pomysły ministra na temat systemu dopłat spotkały się z krytyką członków kierownictwa partii. Minister rolnictwa tłumaczył, że jego intencją jest wsparcie "gospodarstw aktywnych i rokujących rozwój", które dzięki większemu wsparciu "będą mogły się urynkowić". Wiceszef Rady Naczelnej Stanisław Żelichowski podkreślił, że obecnie duża część środków pomocowych trafia w formie pomocy społecznej dla gospodarstw 3-4 hektarowych, co się nie przekłada na wzrost produkcji.

Rada Naczelna PSL jest najwyższą władzą partii pomiędzy kongresami. W jej skład wchodzą m.in. szef partii, prezesi zarządów wojewódzkich oraz przedstawiciele regionalnych organizacji PSL a także 20 członków wybranych przez kongres. Natomiast wyłaniany spośród członków Rady, Naczelny Komitet Wykonawczy zajmuje się m.in. kierowaniem bieżącą polityką PSL - do jego zadań należy też wykonywanie uchwał i postanowień Kongresu i Rady Naczelnej PSL.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także