Trwa ładowanie...
d25grwv
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Janusz Palikot zgłasza postulat organizacji kolejnego referendum

Jeśli do referendum zaplanowanego na 6 września nie można dodać kolejnych pytań, to powinno być zorganizowane kolejne, uwzględniające propozycje zagadnień zgłaszane przez PiS i Twój Ruch - uważa współprzewodniczący TR Janusz Palikot.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Janusz Palikot zgłasza postulat organizacji kolejnego referendum
(PAP, Fot: Bartłomiej Zborowski)
d25grwv

W poniedziałek w Białymstoku Palikot zapowiedział, że jeśli prezydent Andrzej Duda nie zdecyduje o rozszerzeniu zakresu referendum 6 września, to TR będzie wnioskował o organizację kolejnego.

- Jestem za tym, żeby robić kolejne referenda, bo taka bezpośrednia demokracja, czyli możliwość wyrażenia się przez obywateli w różnych, najważniejszych sprawach dla państwa, choć kosztuje pieniądze, jest bardzo potrzebna - mówił dziennikarzom.

Dodał, że ci Polacy, którzy w wyborach prezydenckich zagłosowali na Pawła Kukiza oczekują takiej zmiany. - Chcą, żeby politycy konsultowali z ludźmi swoje najważniejsze decyzje. Dlatego nic nie zaszkodzi, że parę miesięcy później odbędzie się kolejne referendum - uważa Palikot.

d25grwv

Dodał, że jeszcze w poniedziałek TR złoży w Kancelarii Prezydenta pismo z prośbą o rozszerzenie głosowania 6 września o dwa pytania, tzn. czy lekcje religii powinny być finansowane z budżetu państwa i odbywać się w szkołach i o to, czy fundusz kościelny powinien być zlikwidowany.

Pytany, czy zgłaszając postulat organizacji kolejnego referendum ma na myśli także uwzględnienie w jednym głosowaniu również propozycji zagadnień zgłaszane przez PiS powiedział, że "jeśli to technicznie możliwe, to bardzo dobrze, bo oszczędzamy czas i pieniądze".

- Ale z drugiej strony ja bym na demokracji bezpośredniej za bardzo nie oszczędzał. Ja wiem, że każde takie referendum, to jest w granicach 100 mln zł. Trudno. Niech raz na trzy miesiące obywatele się wypowiedzą. To naprawdę haniebne, że raz na 10 lat w Polsce odbywa się tego typu referendum. Poprzednie było w sprawie wejścia Polski do UE - dodał lider Twojego Ruchu.

W minioną sobotę o dopisanie kolejnych pytań do wrześniowego referendum zwróciła się do prezydenta wiceprezes PiS Beata Szydło. Chodzi o pytania o wiek emerytalny, obowiązek szkolny 6-latków i Lasy Państwowe.

d25grwv

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że rozważy sprawę. Zdaniem konstytucjonalistów, na rozszerzenie zakresu referendum 6 września jest już jednak za późno, bo zabraknie czasu na przeprowadzenie prawnej procedury zarządzenia referendum z dopisanymi pytaniami.

6 września, zgodnie z inicjatywą prezydenta Bronisława Komorowskiego, Polacy mają odpowiadać na trzy pytania: czy są "za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu"; czy są "za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa" i czy są "za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości, co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika".

d25grwv

Podziel się opinią

Share

d25grwv

d25grwv
Więcej tematów