Trwa ładowanie...
d1huero

Janusz Onyszkiewicz: decyzje szczytu NATO to "polskie osiągnięcie"

Jako „polskie osiągnięcie” uznał Janusz Onyszkiewicz, były minister obrony narodowej, decyzje szczytu NATO dotyczące Polski. - Oczywiście, chcielibyśmy więcej, ale wcale to nie oznacza, że powinniśmy tylko z pewną rezygnacją przyjąć to, co nam dają, to bardzo dużo. Można się oczywiście zastanawiać jak to będzie wszystko funkcjonować, ale to już jest odrębny temat – powiedział w Polsat News.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Janusz Onyszkiewicz: decyzje szczytu NATO to "polskie osiągnięcie"
(PAP/EPA, Fot: Chris Ratcliffe)
d1huero

Były minister obrony narodowej nie zgodził się z zarzutem, że decyzje Sojuszu w sprawie baz w Europie Środkowo-Wschodniej jest rzuceniem rękawicy Rosji. - Myślę, że to nie jest rzuceniem rękawicy Rosjanom, to jest po prostu pokazanie Rosjanom, że nie ma krajów drugiej kategorii bezpieczeństwa w NATO i że NATO myśli serio, nie tylko mówi, ale i czyni w tym kierunku odpowiednie kroki - uważa. I dodaje: "w związku z tym, że tutaj takiego spacerku, który w efekcie mógłby przynieść podobne zwasalizowanie jakichś krajów albo oderwanie ich części wzorem tego, co się dzieje teraz na Ukrainie, myślę tutaj głównie o krajach bałtyckich, w ogóle w grę nie wchodzi".

Onyszkiewicz przyznał, że chciałby, aby ziścił się „scenariusz utworzenia w Polsce, a może także i w Estonii czy na Łotwie stałych magazynów wojskowych ze sprzętem i z całym wyposażeniem, do których można by dowieźć tylko personel na wypadek jakiegoś kryzysu, a to jest znacznie prostsze niż wożenie całego wyposażenia całej brygady”.

Dziś brytyjski premier David Cameron na szczycie Sojuszu w walijskim Newport zasygnalizował, że "dowództwo sił natychmiastowego reagowania, które powoła NATO, ma być w Polsce". Dodał, że Wielka Brytania wydzieli 3,5 tys. personelu dla tych wielonarodowych sił.

d1huero

Podziel się opinią

Share

d1huero

d1huero
Więcej tematów