Trwa ładowanie...

Janusz Lewandowski: Polska rozwija się za wolno

- Rząd powinien przygotować strategię wzmacniającą rozwój - mówi w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" przewodniczący Rady Gospodarczej przy Premierze, Janusz Lewandowski.

Share
Janusz Lewandowski: Polska rozwija się za wolnoŹródło: WP.PL, fot: Łukasz Szełemej
d2rdd1l

Według niego już jesteśmy spóźnieni, skoro po udanym ćwierćwieczu zmniejszyliśmy dystans do Zachodu, ale mamy zadyszkę wieku średniego, bo 3-procentowe tempo wzrostu nie gwarantuje szybkiego pościgu.

Zapytany, jakie są według niego najważniejsze zadania dla rządu w 2015 r., rozmówca gazety odpowiada, że powinniśmy przede wszystkim chronić stabilność gospodarczą Polski przed zewnętrznymi zagrożeniami.

W naszym otoczeniu narastają ryzyka, które są natury politycznej i geopolitycznej, ale podcinają perspektywę kruchego ożywienia strefy euro i mogą dotknąć naszą gospodarkę, ostrzega Lewandowski. Oprócz Ukrainy, związanych z tym konfliktem sankcji oraz kryzysowej spirali w Rosji, mamy Syrię i terroryzm, a także zagrożenie wirusem Ebola.

d2rdd1l

- Jak by tego było mało, poważne zagrożenia kryją się w kalendarzu politycznym na rok 2015. Grecja znowu może się objawić jako najbardziej chory członek UE. Podobne ryzyko niosą wybory w Hiszpanii. Paraliż reformatorski we Włoszech i sytuacja polityczna we Francji zapowiadają trudne starcie z Brukselą w kwestii przestrzegania nowych unijnych reguł finansowych - mówi polityk.

- Dodajmy wybory w Wlk. Brytanii, które będą napędzały antyeuropejskie nastoje i wyłania się niepokojąca panorama polityczna tego roku - ocenia Lewandowski, według którego inwestorzy mogą nabrać jeszcze większej awersji do ryzyka, a w skrajnym przypadku mogą na nowo rozchwiać rynki finansowe.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d2rdd1l

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rdd1l
d2rdd1l
Więcej tematów