PolitykaJanusz Korwin-Mikke ma kłopoty. Może wylecieć z własnej partii

Janusz Korwin-Mikke ma kłopoty. Może wylecieć z własnej partii

Janusz Korwin-Mikke ma kłopoty. Może wylecieć z własnej partii
Źródło zdjęć: © Agencja Gazeta
Violetta Baran

14.05.2018 12:52, aktual.: 14.05.2018 14:50

Janusz Korwin-Mikke zrezygnował z mandatu europosła i obwieścił, że wraca do polskiej polityki. Ma zamiar startować w wyborach na urząd prezydenta Warszawy. Może się okazać, że będzie musiał to zrobić jako kandydat niezależny.

Jak informuje dziennik "Fakt", Janusz Korwin-Mikke łamie statut swojej partii. Nie tylko bowiem nie może być jej prezesem, ale też - ponieważ ma na koncie prawomocny wyrok sądu - nie może być nawet jej członkiem! A sama partia... nie ma prawa używać nazwy Wolność.

O co chodzi? O wyrok sądu, który skazał Korwin-Mikkego za spoliczkowanie Michała Boniego. Uprawomocnił się on 15 grudnia 2017 r. Tymczasem ze statutu partii wynika, że jej członkiem nie może być osoba skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego. Tak stanowi paragraf 7 pkt 8 statutu partii.

Władze partii chciały zmienić obowiązujący zapis jesienią 2016 roku. Korwin-Mikke złożył do sądu wniosek uchwalony przez trzy osoby. Sąd jednak oddalił wniosek. Powód? Zgodnie z ustawą o partiach politycznych, zmian w statucie może dokonać jedynie zgromadzenie ogólne członków lub delegatów.

To nie wszystko. Jak ustalił "Fakt", partia Korwin-Mikkego nie ma prawa używać nazwy Wolność. W lutym 2018 r. Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił wniosek partii KORWiN o zmianę jej nazwy na Partia Wolność. Sprawa trwa. - Nie mamy zakazu używania tej nazwy - zapewnił "Fakt" Janusz Korwin-Mikke.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (108)
Zobacz także