Trwa ładowanie...

"Janusz Kaczmarek odwołany, skłamał w sprawie przecieku"

Premier Jarosław Kaczyński odwołał szefa MSWiA Janusza Kaczmarka. Według premiera Kaczmarek "znalazł się w kręgu podejrzanych" w sprawie przecieku na temat akcji CBA w ministerstwie rolnictwa. Kilka minut po konferencji premiera, prezydent wręczył nominację Władysławowi Stasiakowi. Mówił o nim: "jest do bólu uczciwy".
Share
"Janusz Kaczmarek odwołany, skłamał w sprawie przecieku"
Źródło: PAP
d3odyvw

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/janusz-kaczmarek-nowym-szefem-mswia-6038682393449089g )
Archiwalna galeria z powołania Janusza Kaczmarka na ministra

Kaczmarek odwołany

Premier nie chciał przesądzać o winie Kaczmarka, podkreślił jednak, że już samo znalezienie się w kręgu podejrzeń jest wystarczającą przesłanką, by odwołać ministra.

d3odyvw

Wczoraj pojechałem specjalnie do Warszawy, żeby przeprowadzić z ministrem rozmowę i w trakcie tej rozmowy zostałem wprowadzony w błąd. Pytałem o pewne sprawy, o pewne fakty, które znałem i zostały mi te fakty inaczej przedstawione, niż z całą pewnością zostało to ustalone - powiedział Kaczyński.

Zaznaczył też, że ta dymisja jest dla niego osobiście przykra. Kaczmarek należał do ekipy, która się uformowała, gdy ministrem sprawiedliwości był obecny prezydent. Chociaż nie poszedł z nami do Parlamentu, pozostał w prokuraturze, i także za rządów pana Leszka Millera pełnił eksponowane stanowisko, to mieliśmy do niego zaufanie. To zaufanie - chociaż nie chce tego teraz ostatecznie rozstrzygać - zostało nadużyte i to nadużyte niezwykle wręcz drastycznie - dodał.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie bada kto był źródłem przecieku, który spowodował przerwanie operacji specjalnej Centralnego Biura Antykorupcyjnego w resorcie rolnictwa. Zakończyła się ona zatrzymaniem i aresztowaniem dwóch osób oraz dymisją Andrzeja Leppera. Nie udzielamy żadnych informacji w tej sprawie - powiedziała rzeczniczka prokuratury Katarzyna Szeska.

W sprawie przecieku przesłuchano już wiele osób, w tym 13 lipca - samego Kaczmarka. "Dziennik" pisał wtedy, że Centralne Biuro Śledcze, które podlega MSWiA, wspomagało technicznie CBA w jego operacji.

d3odyvw

Stasiak nowym szefem MSWiA

Prezydent Lech Kaczyński, wręczając nominację Władysławowi Stasiakowi, wyraził przekonanie, że na długiej liście ministrów spraw wewnętrznych po 1989 roku Stasiak będzie najlepszy. Prezydent dodał, że jest przekonany także, że tym razem się nie pomylił.

Dotąd Władysław Stasiak pełnił funkcję szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Wcześniej był sekretarzem stanu w MSWiA oraz zastępcą prezydenta Warszawy w czasach gdy funkcję tę pełnił Lech Kaczyński.

Prezydent Lech Kaczyński, uzasadniając w środę powołanie Władysława Stasiaka na stanowisko szefa MSWiA, podkreślił, że jest on człowiekiem o wysokim poziomie kompetencji oraz "uczciwym do bólu".

d3odyvw

Na uroczystości wręczenia nominacji Władysławowi Stasiakowi nie było odwołanego ministra Janusza Kaczmarka, który przebywa na urlopie we Włoszech.

Będzie nowy szef policji

Premier Jarosław Kaczyński zapowiedział, że zostaną też podjęte decyzje w sprawie komendanta głównego policji Konrada Kornatowskiego. Nowy komendant główny policji czy też osoba, która będzie pełniła obowiązki, to jest już decyzja nowego ministra spraw wewnętrznych - powiedział premier.

Chwilę potem Kornatowski sam podał się do dymisji. Nie chcę być ani minutę dłużej komendantem głównym niż szefem MSWiA był minister Kaczmarek - powiedział Kornatowski.

d3odyvw

Kornatowski został szefem policji w lutym tego roku, po tym jak stanowisko ministra SWiA objął Kaczmarek. Był kolejną - po swoim poprzedniku Marku Bieńkowskim - osobą spoza policji na kierowniczym stanowisku w tej służbie. Zaczynał pracę w wymiarze sprawiedliwości w 1984 roku. W połowie lat 90. został jednym z pierwszych śledczych wydziału do walki z przestępczością zorganizowaną prokuratury okręgowej w Gdańsku.

W marcu br. media doniosły o tym, że nazwisko Kornatowskiego wymienione jest w "Raporcie Rokity" będącym sprawozdaniem działającej w latach 1989-1991 sejmowej komisji. Komendant - według raportu - mógł być zamieszany w ukrywanie okoliczności śmierci Tadeusza Wądołowskiego na posterunku MO w 1986 r. Do wyjaśnienia tej sprawy minister Kaczmarek powołał specjalny zespół. Pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach wszczął natomiast formalne śledztwo dotyczące tej śmierci.

Niebawem nowy szef MSWiA powierzył pełnienie obowiązków komendanta głównego dotychczasowemu zastępcy Kornatowskiego, Tadeuszowi Budzikowi; nadzorował on pion kryminalny. Wieczorem nowy minister powiedział, że decyzja o tym, kto będzie szefem policji zapadnie w ciągu kilku najbliższych dni.

Gen. Polko nowym szefem BBN?

"Wprost" na swojej stronie internetowej podał, że następcą Władysława Stasiaka w BBN będzie gen. Roman Polko. Gen. Polko zdementował to doniesienie. Jako dotychczasowy zastępca Stasiaka, gen. Polko obecnie pełni obowiązki szefa Biura. Funkcja zastępcy szefa BBN jest zarezerwowana dla wojskowego w czynnej służbie. Ja nim jestem, noszę mundur i nie chcę tego zmieniać - powiedział gen. Polko.

Przypomniał, że jako zastępca już pełnił obowiązki szefa BBN, gdy Stasiak był na urlopie i nie było z tym żadnego problemu. Więc sądzę, że taką sytuację można utrzymać. Nikt ze mną nie rozmawiał o zmianie stanowiska, bo nie było takiej potrzeby - dodał.

Przypomniał też, że stanowisko szefa BBN jest stanowiskiem cywilnym i żeby je objąć, musiałby zdjąć mundur, a tego nie chce.

d3odyvw

Podziel się opinią

Share
d3odyvw
d3odyvw
Więcej tematów