Janik: w środę decyzja w sprawie ministra sprawiedliwości
Jutro będzie decyzja premiera w sprawie ministra sprawiedliwości - powiedział przewodniczący SLD Krzysztof Janik na spotkaniu z dziennikarzami. Janik nie chciał zdradzić nazwiska nowego szefa resortu sprawiedliwości. Powiedział tylko, że według jego informacji
będzie to prawnik, "osoba bardzo ceniona w środowisku".
Obecny minister sprawiedliwości Marek Sadowski oddał się 13 sierpnia do dyspozycji premiera. Premier Marek Belka zapowiedział wówczas, że decyzję w sprawie Sadowskiego podejmie po powrocie z urlopu.
Szefowa Centrum Informacyjnego Rządu Katarzyna Turska pytana we wtorek przez dziennikarzy na konferencji po posiedzeniu rządu, czy premier podjął już decyzję w sprawie ministra Sadowskiego powiedziała, iż w takich przypadkach procedura jest taka, że po podjęciu decyzji przez szefa rządu CIR wysyła komunikat do wszystkich mediów. Dodała też, że do tej pory CIR takiego komunikatu nie wysłał.
Sadowski, będąc sędzią, uczestniczył w 1995 r. w wypadku samochodowym w Białobrzegach niedaleko Radomia. Jego auto uderzyło w samochód stojący na skrzyżowaniu. Jadąca nim kobieta doznała uszczerbku na zdrowiu. Śledztwo zostało umorzone, ze względu na chroniący wtedy Sadowskiego immunitet sędziowski. O sprawie przypomniała pod koniec lipca jedna z gazet.
Niedawno prokuratura uznała, że śledztwo może być wznowione, gdyż Sadowski pełniąc obecnie funkcję ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego jest chroniony immunitetem prokuratorskim, a nie sędziowskim.
Sadowski zapewnił, że jeśli prokuratura uzna, iż należy przedstawić mu zarzut za ten wypadek, to "naturalnie" nie będzie się przed tym uchylał. Przed tygodniem Prokuratura Apelacyjna w Lublinie uznała, że sprawa może być wznowiona. Minister podtrzymał stanowisko i zapewnił, że jest do dyspozycji prokuratury - jeśli ta uzna, że są przesłanki do uchylenia mu immunitetu prokuratora generalnego i wznowienia śledztwa.
Na początku sierpnia Prokuratura Okręgowa w Radomiu wystąpiła do sądu dyscyplinarnego o udostępnienie uchwały odmawiającej uchylenia immunitetu sędziowskiego Sadowskiemu. Dokument ten jest niezbędny do podjęcia decyzji o ewentualnym wznowieniu śledztwa w sprawie wypadku. Dochodzenie w sprawie wypadku prowadziła Prokuratura Rejonowa w Grójcu, która dwa razy występowała o uchylenie Sadowskiemu immunitetu sędziowskiego; sąd wydał wówczas decyzję odmowną.
Według prokuratora okręgowego w Radomiu, ustalenia prokuratury w Grójcu dawały podstawę, by przedstawić Sadowskiemu zarzut nieumyślnego przestępstwa spowodowania wypadku drogowego.