Jan Paweł II zostanie od razu świętym?
Potwierdzają się informacje "Życia Warszawy" - jest szansa, że Jan Paweł II od razu zostanie ogłoszony świętym, a nie błogosławionym.
03.04.2006 | aktual.: 03.04.2006 07:19
Jak ujawniła gazeta w sobotę, podczas ostatniego konsystorza część kardynałów zaproponowała, by Jana Pawła II od razu ogłosić świętym, a nie błogosławionym. Do tych opinii przychylają się polscy hierarchowie kościelni i eksperci od prawa kościelnego - pisze "Życie Warszawy".
- Są przesłanki, które wskazują na możliwość pominięcia beatyfikacji i ogłoszenie Jana Pawła II od razu świętym- mówi bp Tadeusz Pieronek. - Choćby fakt, że dotyczy to człowieka bardzo dobrze znanego na całym świecie. A do jego grobu w Watykanie pielgrzymują miliony wiernych- dodaje bp Pieronek.
- To nie tylko postulat kardynałów, ale wielu grup wiernych, którzy nadsyłają w tej sprawie petycje- podkreśla abp Tadeusz Gocłowski. Ogłoszenie Jana Pawła II świętym od razu wymagałoby od Benedykta XVI uchylenia procedur kanonicznych, które nakazują, by kandydata na ołtarze najpierw ogłosić błogosławionym, a dopiero potem - zazwyczaj po kilku latach - świętym.
- Przepisy prawa kanonicznego nie są w przypadku Jana Pawła II przeszkodą. Są one ustalone przez Kościół i mogą być uchylone- przekonuje bp Pieronek.
Wskazuje na to również ekspert prawa kanonicznego ks. prof. Remigiusz Sobański. - Papież może generalnie zmienić procedury beatyfikacyjne i kanonizacyjne i w konkretnym przypadku zdecydować, że kanonizacja odbędzie się w inny sposób- podkreśla prof. Sobański.
Tego samego zdania jest przedstawiciel wikariatu rzymskiego ks. prałat Mauro Parmiggiani. - Oczywiście papież ma taką władzę jako prawodawca w Kościele. I może on podjąć decyzję o szybszej kanonizacji Jana Pawła II - przyznaje ks. Parmiggiani.
W sobotę zakończył prace trybunał rogatoryjny, który w procesie beatyfikacyjnym Jana Pawła II zbierał zeznania świadków z Polski. Jak powiedział postulator procesu ks. Sławomir Oder, akta trybunału liczą dwa tomy i składają się z dokumentów w języku polskim i włoskich tłumaczeń. (PAP)