Trwa ładowanie...
d265oei

Jan Paweł II został patronem województwa kujawsko-pomorskiego. "Nikt nie może kwestionować jego myślenia"

- Stolica Apostolska zatwierdziła swoim dekretem św. Jana Pawła II patronem województwa kujawsko-pomorskiego - ogłosił biskup toruński Andrzej Suski podczas uroczystej części sesji sejmiku. Radni przyjęli tę decyzję przez aklamację i wyrazili uznanie dla wartości, które przyświecały papieżowi Polakowi.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jan Paweł II
Jan Paweł II (PAP, Fot: Grzegorz Jakubowski)
d265oei

- Wnioskowaliśmy w ubiegłym roku przez naszego biskupa do Watykanu o to, żeby papież-Polak został oficjalnym patronem regionu. Jesteśmy niezwykle szczęśliwi, że tak się stało, a także nieco zdziwieni szybkością odpowiedzi. Jesteśmy związani, jako województwo, z Janem Pawłem II i jego nauczaniem bardzo mocno. To osoba wyjątkowa nie tylko dla osób wierzących, ale i niewierzących - powiedział marszałek województwa Piotr Całbecki.

Decyzję o ustanowieniu św. Jana Pawła II patronem województwa podjęły jego władze 6 czerwca 2016 r. Teraz zatwierdziły ją najwyższe władze kościelne.

Pozytywne stanowisko sejmiku zostało przyjęte przez aklamację. "Jan Paweł II patronuje światu, w którym człowiek konstruktywnie szuka spełnienia swoich słusznych nadziei nigdy 'przeciw drugiemu', ale zawsze 'z drugim'; w którym warunki życia społecznego i gospodarczego kształtuje prawda o człowieku, choćby wymagała wiele wysiłku; w którym priorytetem jest takie układanie wzajemnych relacji, aby umożliwiały wszystkim mieszkańcom 'słuszny rozwój'" - czytamy w stanowisku radnych sejmiku.

d265oei

- Poważne instytucje poważnie traktują się wzajemnie. Papież rodem z Polski jest wzorem do naśladowania nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, nikt nie może kwestionować jego myślenia i wartościowania - podkreślił w poniedziałek bp Suski.

Święto województwa pod patronatem św. Jana Pawła II obchodzone będzie 7 czerwca - na pamiątkę pielgrzymek papieskich i spotkań z wiernymi w regionie, które miały miejsce dwukrotnie tego dnia - we Włocławku w 1991 roku oraz w Bydgoszczy i Toruniu w 1999 r.

- Ta decyzja sprawia, że będziemy także w kościołach na terenie całej diecezji obchodzili uroczystość, a nie tylko wspomnienie ojca świętego i jego wizyt. Wszystko pięknie się składa w jedną całość. Dekret otrzymałem ze Stolicy Apostolskiej jako odpowiedź na stanowisko sejmiku z ubiegłego roku. Jest to precedens, bo o ile mi wiadomo, nie ma województwa w Polsce, które miałoby oficjalnego patrona - dodał bp Suski.

Uroczyste przyjęcie patronatu nastąpi 7 czerwca.

d265oei

Podziel się opinią

Share

d265oei

d265oei
Więcej tematów