Jan Paweł II za szybkim przyjęciem Chorwacji do UE
Papież wyraził pragnienie, aby
Chorwacja jak najszybciej znalazła się w gronie członków Unii
Europejskiej, i podzielił się obawą, że opóźnienia w procesie jej
integracji z UE będą miały negatywne następstwa dla tego kraju i
całego regionu.
Mam nadzieję, że usilne starania (Chorwacji) o to, żeby stać się częścią Europy, zostaną uwieńczone sukcesem - oświadczył Jan Paweł II, przyjmując listy uwierzytelniające od nowego ambasadora Chorwacji przy Stolicy Apostolskiej Emilio Marina.
"Podzielam wyrażane przez niektórych zaniepokojenie, że opóźnienie w wejściu Chorwacji do Unii może zaszkodzić procesowi wdrażania reform demokratycznych nie tylko w tym kraju, lecz również w innych krajach starego kontynentu, które żyją nadzieją wejścia na drogę integracji europejskiej" - czytamy w tekście przemówienia papieża, rozpowszechnionym przez Watykan.
Chorwacja oczekuje, że szczyt brukselski w przyszłym tygodniu wyznaczy termin rozpoczęcia rozmów w sprawie jej przystąpienia do UE. Jednak członkowie Unii są podzieleni w kwestii warunków, na jakich należałoby przystąpić do negocjacji z Zagrzebiem.
Część krajów UE jest za rozpoczęciem negocjacji bez stawiania żadnych warunków, inne jednak domagają się, aby Chorwacja najpierw wykazała większą gotowość do współpracy z Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze.
Jan Paweł II podczas audiencji dla nowego ambasadora Zagrzebia wyraził zadowolenie z porozumienia serbsko-chorwackiego w sprawie uchodźców, uznając je za ważny wkład w pełne i wzajemne uznanie praw mniejszości chorwackiej w Serbii i Czarnogórze oraz mniejszości serbskiej w Republice Chorwackiej.