Jan Paweł II kanonizował sześcioro nowych świętych
Jan Paweł II podczas uroczystej mszy św. na
Placu św. Piotra w Rzymie kanonizował sześcioro
błogosławionych. Czworo nowych świętych to Włosi, dwaj pozostali
to hiszpański kapłan i maronicki mnich z Libanu.
16.05.2004 | aktual.: 16.05.2004 12:33
W uroczystości uczestniczą liczne grupy pielgrzymów z Polski, związanych z dziełem kanonizowanego włoskiego księdza Alojzego Orione (1872-1940), założyciela kilku zgromadzeń zakonnych męskich i żeńskich, w tym działającego również w naszym kraju Małego Dzieła Opatrzności (orionistów).
Darzył Polskę wielką sympatią
Prócz zgromadzenia męskiego św. Alojzy Orione założył też Małe Misjonarki Miłosierdzia, zwane orionistkami, oraz ich gałąź kontemplacyjną - Siostry Sakramentki Niewidome. Orioniści dotarli na ziemie polskie w 1923 r., a w 1932 r. przybyły do Polski siostry orionistki. Don Orione darzył Polskę wielką sympatią. Jan Paweł II beatyfikował go w 1980 r.
Podobnie jak św. Alojzy Orione, męskim i żeńskim wspólnotom zakonnym dał też początek kanonizowany przez papieża drugi włoski kapłan św. Hanibal Maria Di Francia (1851-1927). W 1880 r. utworzył on Unię Kapłanów na rzecz Ubogich. Z czasem przyjęła ona nazwę zgromadzenia rogacjonistów. Od 13 lat rogacjoniści obecni są w Polsce. Św. Hanibal Maria Di Francia założył też zgromadzenie Córek Bożej Gorliwości.
W kanonizacji uczestniczą mąż i dzieci nowej świętej z Włoch, Joanny Beretty Molli (1922-1962), która, będąc w ciąży, nie zgodziła się na proponowaną jej przez lekarzy aborcję i odmówiła leczenia śmiertelnej choroby nowotworowej. Święta zmarła w wieku 40 lat. Na tydzień przed śmiercią urodziła czwartą córkę. Jan Paweł II beatyfikował św. Joannę Berettę Mollę przed 10 laty.
Wrażliwi na sprawy rodziny i wychowania
Również dwoje innych kanonizowanych odznaczało się szczególną wrażliwością na sprawy rodziny i wychowania. Matką czworga dzieci była kolejna nowa włoska święta Paula Elżbieta Cerioli, po mężu Busecchi Tassis (1816-1865), założycielka Instytutu Córek św. Rodziny.
Nowym święty hiszpański ksiądz Józef Manyanet y Vives (1833-1901) był założycielem dwóch zgromadzeń zakonnych pod wezwaniem Świętej Rodziny.
W niedzielnej kanonizacji uczestniczy również prezydent Libanu Emile Lahud przybyły do Rzymu z okazji ogłoszenia świętym maronickiego mnicha z Libanu Nimatullaha Kassaba Al-Hardiniego (1808-1858).
Nowy libański święty
Nowy libański święty urodził się w miejscowości Hardin w północnym Libanie. Uczęszczał do szkoły prowadzonej przez mnichów, a mając 20 lat wstąpił do zakonu. Po święceniach kapłańskich prowadził formację kleryków, zajmując się także pracą fizyczną. Założył też bezpłatną szkołę dla ubogiej młodzieży. Jednym z jego wychowanków był kanonizowany w 1977 r. inny libański święty Szarbel Makhlouf.
W czasie prześladowań libańskich chrześcijan św. Nimatullah Kassab Al-Hardini nie ratował się ucieczką, gotów cierpieć ze swym ludem. Odznaczał się nabożeństwem do Matki Bożej i ku Jej czci zakładał stowarzyszenia dla wiernych. Zmarł w klasztorze w Kfifant. Został beatyfikowany przez Jana Pawła II przed 6 laty.