Jan Paweł II i Wanda Rutkiewicz. Jak spotkali się Polacy, którzy zaszli najwyżej

41 lat temu, 16 października 1978 roku, dwoje wybitnych Polaków zdobyło dwa szczyty. Himalaistka Wanda Rutkiewicz jako pierwsza Polka weszła na Mount Everest, a kardynał Karol Wojtyła został papieżem Janem Pawłem II. Niedługo potem doszło do ich spotkania.

Jan Paweł II i Wanda Rutkiewicz. Jak spotkali się Polacy, którzy zaszli najwyżej
Źródło zdjęć: © PAP | Tomasz Prażmowski

16.10.2019 | aktual.: 16.10.2019 13:17

16 października 1978 roku o 13:45, po 6,5-godzinnej wspinaczce, Wanda Rutkiewicz jako pierwsza Polka i trzecia kobieta w historii stanęła na najwyższej górze świata. Tego samego dnia, o 17:15 w Watykanie, Karol Wojtyła został ogłoszony papieżem. Przybrał imię Jan Paweł II.

Niezwykłe spotkanie Wandy Rutkiewicz i Jana Pawła II

Na wierzchołek Mount Everestu Wanda Rutkiewicz weszła mimo zepsutej maski z tlenem. – Na tych ostatnich metrach jest się w takim stanie euforii, że szłam do szczytu w tym samym tempie bez tlenu, jak z tlenem – wspominała. Wcześniej tylko dwie kobiety wspięły się na najwyższy szczyt Himalajów. Nie dokonał tego też nikt z Polski.

Wybitna himalaistka spotkała się z papieżem podczas jego pierwszej pielgrzymki do Polski, 10 czerwca 1979 roku. Okoliczności budzą uśmiech: papież wbiegał po schodach Pałacu Biskupiego w Krakowie. Poprosił himalaistkę, która padła na kolana, by powstała. – Dobry Bóg tak chciał, że tego samego dnia weszliśmy tak wysoko. Oboje po raz pierwszy z Polski – powiedział Jan Paweł II.

Rutkiewicz ofiarowała papieżowi niewielki kamień, który wyjęła z tak zwanego „Dolnego Szczytu” Mount Everestu. „Górny Szczyt”, czyli najwyższy punkt góry, pokrywa tylko lód i śnieg. Kawałek skały, oprawiony w srebrną tabliczkę z dedykacją i obrazkiem góry, trafił na biurko Ojca Świętego i pozostał tam aż do jego śmierci. Dziś możemy go obejrzeć w Muzeum Jana Pawła II w Wadowicach.

Jan Paweł II i Wanda Rutkiewicz kochali góry

W latach 90. Wanda Rutkiewicz dążyła do kolejnego wyczynu – zdobycia wszystkich 14 ośmiotysięczników. Wówczas osiągnęli to tylko dwaj wybitni himalaiści: Reinhold Messner i Jerzy Kukuczka. Nie zdołała jednak zrealizować swojego planu. W maju 1992 roku zaginęła podczas wspinaczki na Kanczendzongę, liczący 8586 metrów trzeci co do wysokości szczyt Ziemi. Miała 49 lat. Jej ciała nigdy nie odnaleziono.

Jan Paweł II był znany z miłości do gór. Od lat 50. udawał się ze studentami w Pieniny, Gorce czy swoje ulubione Tatry. Lubił wędrówki po szlakach i jazdę na nartach. W 1997 roku po raz ostatni odwiedził Kasprowy Wierch i schronisko nad Morskim Okiem.

Zachęcamy do dzielenia się wspomnieniami na temat Jana Pawła II, dnia jego wyboru i pontyfikatu papieża Polaka. Jeśli chcesz, możesz się z nami skontaktować przez platformę #dziejesie. Czekamy na wiadomości, zdjęcia i filmiki.

Zobacz także
Komentarze (5)