Świat"Jan Paweł II był inicjatorem przemian w Europie"

"Jan Paweł II był inicjatorem przemian w Europie"

Papież Jan Paweł II był inicjatorem europejskich przemian demokratycznych - ocenił metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz.

W sejmie odbywa się konferencja "Papież wolności" - zorganizowana z okazji 30. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski oraz 20. rocznicy przemian demokratycznych w Polsce i Europie.

Jak mówił abp Nycz, polski papież przypisywał swojej pierwszej pielgrzymce do kraju znaczące miejsce w przemianach, które nazwał "przemianami we właściwym kierunku". Zdaniem metropolity, Jan Paweł II był ich inspiratorem. "Od mojej modlitwy wszystko się zaczęło - mówił papież Jan Paweł II w 1999 r. w sejmie" - przypomniał arcybiskup.

Według abp. Nycza zauważalna jest próba "zredukowania przemian środkowoeuropejskich do wydarzeń, które miały miejsce w listopadzie 1989 r. Tak, jakby historia zaczynała się od zwalenia Muru Berlińskiego". Jak zaznaczył, również w Polsce nie zawsze przykłada się należytą wagę do wkładu Jana Pawła II w proces demokratyzacji. - Jeżeli się cofamy od 4 czerwca, to dochodzimy do Okrągłego Stołu, jeżeli się cofamy, to najwyżej do sierpnia roku 1980. Brakuje nam ochoty, czy czasu, żeby się cofnąć do roku 1978 i cofnąć się do roku 1979 i uznać, a w każdym razie przypomnieć sobie i Europie o tym, o czym ten człowiek i ten czas jego pontyfikatu w znaczny sposób decydował - podkreślił metropolita warszawski.

Komorowski: Polacy powinni być wdzięczni Janowi Pawłowi II

- Polacy powinni być wdzięczni Janowi Pawłowi II za jego udział i inspirację w doprowadzeniu do przemian demokratycznych - powiedział podczas konferencji marszałek sejmu Bronisław Komorowski.

- Musimy okazać wdzięczność za dobry los, który przypadł nam w udziale. Za to, co udało się osiągnąć - niepodległość, wolność, normalność, zakorzenienie w zachodnim systemie politycznym. Za to wszystko trzeba okazywać wdzięczność i rozumieć jako realizację jakiegoś niezwykle szczęśliwego dla Polski, dla całej Europy Środkowo-Wschodniej planu, który być może sięga poza ludzką logikę, ludzki rozum - powiedział Komorowski.

Marszałek sejmu przypomniał, że konferencja jest częścią obchodów 20. rocznicy odzyskania przez Polskę wolności. Wyraził także nadzieję, że zostaną one wzbogacone o przypomnienie roli Jana Pawła II oraz jego nauczania.

- Możemy być dumni, że 81% Polaków uważa, że nauczanie Jana Pawła II wiele zmieniło w ich życiu. Możemy być dumni, że 78% Polaków ma świadomość, że pierwsza pielgrzymka przyczyniła się do powstania Solidarności w sierpniu 1980 r. To wszystko świadczy o sile przeżycia oraz o świadomości, że tamte przeżycia mają swoją kontynuację współcześnie - dodał Komorowski.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (70)