Świat"Jan Paweł II bezcennym i zobowiązującym darem od Boga"

"Jan Paweł II bezcennym i zobowiązującym darem od Boga"

Ojciec Święty Jan Paweł II jest bezcennym i
zobowiązującym darem od Boga - napisali biskupi polscy w liście
pasterskim opublikowanym na uroczystość Zesłania Ducha Świętego.

Biskupi nawiązują w liście do słów Jana Pawła II wypowiedzianych w przeddzień Zesłania Ducha Świętego w 1979 roku podczas pierwszej pielgrzymki do Polski: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi! Tej Ziemi!".

"Przypomnijmy sobie, jak już wtedy - a z większym jeszcze naciskiem w trakcie kolejnych pielgrzymek - wskazywał nam potrzebę walki o wolność wewnętrzną, wolność od egoizmu, nienawiści, niemoralności, zapomnienia o Bogu i wszelkiego grzechu. Nawoływał do przestrzegania przykazań Dekalogu i przybliżał nam tajemnicę Eucharystii, Sakramentu przejmującej bliskości Zbawiciela. Przywracał poczucie godności człowieka jako dziecka Bożego i ukazywał bezcenną wartość naszej narodowej, głęboko chrześcijańskiej kultury, otwartej na ubogacający wszystkich dialog z innymi narodami Europy i świata" - napisali biskupi.

Autorzy listu przypominają także słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II w sam Dzień Zesłania Ducha Świętego wároku 1979 na Wzgórzu Lecha w Gnieźnie: "Czyż Chrystus tego nie chce, czy Duch Święty tego nie rozrządza, ażeby ten papież-Polak, papież- Słowianin właśnie teraz odsłonił duchową jedność chrześcijańskiej Europy, na którą składają się dwie wielkie tradycje: Zachodu i Wschodu?" Zdaniem biskupów, trudno było wyraźniej wskazać na doniosłą wartość chrześcijańskiego dziedzictwa Polski i całej środkowo-wschodniej Europy. "To właśnie w ogromnej mierze dzięki modlitwom i słowom Jana Pawła II budziły się do suwerennego bytowania narody tej części Europy" - podkreślają biskupi.

W ocenie hierarchów za to dobro powinniśmy gorąco Bogu dziękować i prosić, by pomógł je nam w sercu zachować i rozwijać.

"Dziś, kiedy zamknięty został - po niemal 27 latach błogosławionego trwania - pontyfikat wielkiego Papieża, musimy záserdeczną uwagą powrócić do ogromnego dziedzictwa, jakie nam zostawił. Jak wiele i jak ważnych prawd przekazał nam On w swych encyklikach, adhortacjach, listach apostolskich, homiliach i katechezach! Ile żywotnych zachęt, wezwań i napomnień przekazał nam, Polakom, w czasie swych ośmiokrotnych pielgrzymek do Ojczyzny! Nie zawsze słuchaliśmy Go dość pilnie, przeżywaliśmy często bardziej Jego obecność, niż słowa, nie zatrzymując umysłów i serc na głębi Jego ewangelicznego przesłania. Teraz przyszedł czas na podjętą w duchu wiary refleksję, której owocem ma być nie tylko lepsza znajomość Jego nauczania, ale nade wszystko lepsze życie" - głosi list biskupów.

Według biskupów, dziedzictwem iázadaniem, jakie nam Ojciec Święty pozostawił, jest "nie tylko Jego przebogate nauczanie, ale bardziej jeszcze sama Jego Osoba: Jego świętość, która nieomal namacalnie przenikała wszystko, co mówił i czynił. Jeśli słowa Papieża poruszały do głębi nasze serca, jeśli zdobył On sobie wielki posłuch także, aámoże nawet szczególnie, u ludzi młodych, rzekomo bardzo opornych na wszelkie autorytety, to właśnie dlatego, że sam żył zgodnie z tym, do czego innych zachęcał. Nie wahał się głosić prawd trudnych, stawiał wysokie wymagania - ale słuchaliśmy Go, bo wiedzieliśmy, że mówił to w oparciu oáEwangelię i z miłości do nas. Kochał wszystkich - i wszyscy to czuli".

Biskupi wzywają w liście wiernych do wdzięczności Bogu za "wielki" pontyfikat Jana Pawła II. "Dziękujemy szczególnie gorąco za wszystko, co nasz ukochany Ojciec święty uczynił dla Polski i dla Kościoła w Polsce. Trwajmy w modlitwie w Jego intencji, prośmy także o to, by rychło został On wyniesiony na ołtarze. Szczególnym jednak wyrazem naszej wdzięczności niech będzie pełne miłości i oddania przyjęcie Jego Następcy, Papieża Benedykta XVI" - napisali biskupi w liście.

Wzywają w nim też do okazania nowemu Ojcu Świętemu takiego samego posłuszeństwa wiary jak papieżowi z rodu Polaków i takiego samego wsparcia modlitwą. "Potrzebuje On tego wsparcia tym bardziej, że - po ludzku biorąc - szczególnie trudno Mu wejść w posługę Piotrową po tak niezwykłym Papieżu, w niełatwych dzisiejszych czasach. Żywimy głęboką nadzieję, że będzie nam dane gościć Jego Świątobliwość Benedykta XVI na polskiej ziemi. Oczekujemy Jego wizyty z nadzieją i obiecujemy, że przyjmiemy Go ze staropolską gościnnością, a skierowanych do nas Jego słów będziemy słuchali z otwartym umysłem i sercem" - głosi list biskupów.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)