WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
warszawa
+1

Jan Maria Jackowski został przewodniczącym Rady Warszawy


Jan Maria Jackowski (LPR) został wybrany na przewodniczącego Rady Warszawy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jan Maria Jackowski
Jan Maria Jackowski (PAP, Fot: Tomasz Gzell)
WP

"Jest koalicja, przynajmniej w pewnym zakresie, Prawa i Sprawiedliwości i Ligi Polskich Rodzin" - powiedział po głosowaniu prezydent Warszawy Lech Kaczyński. "Można mówić o koalicji PiS i LPR, w każdym razie ja bym to tak nazwał" - powiedział radny PiS, wiceprzewodniczący Rady Karol Karski.

Nowo wybrany przewodniczący był jednak bardziej sceptyczny, nie chciał używać tego określenia. "Można mówić o porozumieniu programowym" - oświadczył Jackowski zapytany o to, czy środowe głosowanie oznacza powstanie nowej koalicji. Poprzednia koalicja w Radzie Miasta - PO-PiS - rozpadła się 16 lutego, kiedy głosami PiS i LPR odwołano z funkcji szefa Rady Wojciecha Kozaka z Platformy.

Za kandydaturą Jackowskiego głosowało 36 radnych, przeciw było 17, jeden wstrzymał się od głosu, a trzy głosy były nieważne; w głosowaniu wzięło udział 57 radnych. Jackowskiego poparło sześciu radnych Platformy Obywatelskiej.

WP

Sprawdzianem koalicji bądź - jak powiedział Jackowski - porozumienia programowego będą najbliższe głosowania w ważniejszych sprawach - jedno z takich głosowań może odbyć się jeszcze w środę, ewentualnie w czwartek. Rada debatuje bowiem w tych dniach nad budżetem miasta na 2004 r.

Budżet przygotowali radni PiS; jako nierealny określają go radni SLD. Radni Platformy Obywatelskiej uzależniają poparcie budżetu od przyjęcia zgłoszonych przez nich poprawek (dotyczą m.in. zmniejszenia wydatków na administrację publiczną; wycofania pomysłu, że nad budżetami delegatur dzielnicowych czuwa sam prezydent miasta, oraz zwiększenia kwot na inwestycje drogowe).

16 lutego z funkcji przewodniczącego rady głosami PiS i LPR odwołano Wojciecha Kozaka (PO). Radni PiS i LPR tłumaczyli, że Kozak nie powinien pełnić funkcji w związku z tym, że jego nazwisko pojawiało się w wielu artykułach w "Gazecie Wyborczej" i "Rzeczpospolitej" na temat nieprawidłowości przy budowie m.in. mostu Świętokrzyskiego, Trasy Siekierkowskiej, kompleksu Złote Tarasy. Wnioskodawcy podkreślali, że wniosek nie jest oskarżeniem ani formułowaniem zarzutów. Kozak odpowiadał wtedy, że cała sprawa sprowadza się do tego, że prezydent Kaczyński, nie mogąc pochwalić się znaczącymi osiągnięciami swojego zarządu, rozpoczął polityczną nagonkę na poprzedników.

Polub WP Wiadomości
WP
WP