Trwa ładowanie...

Jan Lityński nie żyje. Były działacz "Solidarności" utopił się, ratując psa

Jan Lityński nie żyje. "Odszedł jeden z prawdziwych bohaterów wolnej, niepodległej i demokratycznej Rzeczypospolitej. Będziemy pamiętać!" - napisał w mediach społecznościowych Krzysztof Lisek. - Polityk utopił się, ratując psa - powiedziała nam prof. Lena Kolarska-Bobińska.
Share
Nie żyje Jan Lityński
Nie żyje Jan Lityński Źródło: East News, Fot: Justyna ROJEK
d16x8nv

Jan Lityński nie żyje. Były poseł i doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego miał 75 lat.

Jan Lityński urodził się 18 stycznia 1946 roku w Warszawie. Zmarł 21 lutego 2021 roku, gdy ratował swojego psa w rzece Narwi.

Jan Lityński był znanym polskim politykiem. W czasach PRL był działaczem opozycji. Był także posłem na Sejm X, I, II oraz III kadencji. W latach 2010-2015 Jan Lityński był doradcą prezydenta Polski ds. kontaktów z partiami i środowiskami politycznymi.

d16x8nv

Jan Lityński w latach 1996-1967 należał do Związku Młodzieży Socjalistycznej. Do 1968 roku był studentem Wydziału Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego. W tym samym roku był także jednym z organizatorów i uczestników studenckich wystąpień w trakcie wydarzeń marcowych.

Skazany został za to na karę 2,5 roku pozbawienia wolności. Został przedterminowo zwolniony w 1969 roku. Wtedy też pracował jako robotnik. Następnie był on programistą komputerowym.

Zobacz też: Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia wskazał region będący w najtrudniejszej sytuacji

Nie żyje Jan Lityński. Życiorys polityka

W 1980 roku Jan Lityński został doradcą władz "Solidarności". Działacz polityczny od 1984 działał w podziemiu jako członek Regionalnej Komisji Wykonawczej NSZZ "S” regionu Mazowsze. Jan Lityński w 1989 roku był jednym z uczestników obrad Okrągłego Stołu.

d16x8nv

Od 1989 roku do 2001 roku Lityński był posłem na Sejm X kadencji z ramienia Komitetu Obywatelskiego. W 1990 polityk wstąpił do Ruchu Obywatelskiego Akcja Demokratyczna. W kadencji I i II startował z listy Unii Demokratycznej, a w II z listy Unii Wolności.

Jan Lityński był także jednym z członków komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego przed wyborami prezydenckimi w 2010 roku. W tym samym roku został on jego doradcą do spraw kontaktów z partiami i środowiskami politycznymi. Funkcję tę pełnił do 2015 roku.

Jan Lityński był oznaczony Krzyżem Komandorskim oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Krzyżem. Natomiast w 2015 roku prezydent Komorowski nadał mu Krzyż Wolności i Solidarności.

Jan Lityński nie żyje. Były poseł utopił się, ratując psa

W niedzielę media obiegła informacja, że zmarł Jan Lityński. Lena Kolarska-Bobińska, była minister nauki, przekazała, że polityk utonął, ratując swojego psa w rzece Narwi.

d16x8nv

- Oni cały czas z żoną mieli w domu psy i chodzili z nimi codziennie na spacery. Teraz mieli trzy czworonogi. Jeden wszedł na lód, a prawdopodobnie Janek chciał go ratować. I tak to się tragicznie skończyło - mówi prof. prof. Lena Kolarska-Bobińska, która Lityńskiego znała od ponad 60 lat.

d16x8nv

Podziel się opinią

Share
d16x8nv
d16x8nv
Więcej tematów