PolskaJan AP Kaczmarek ukończył "Kantatę o Wolności"

Jan AP Kaczmarek ukończył "Kantatę o Wolności"

27-minutową "Kanatę o Wolności" dla uczczenia
25. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania
"Solidarności" skomponował laureat Oskara Jan AP Kaczmarek.

Jan AP Kaczmarek ukończył "Kantatę o Wolności"
Źródło zdjęć: © AFP

Kompozycja, dedykowana Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, została napisana na 123-osobową orkiestrę, 100-osobowy chór i dwoje solistów. Składa się z pięciu części kolejno zatytułowanych: "Stocznia", "Nie bój się, nie lękaj...", "Wolność, Równość, Solidarność" ,"Wołam z Wami Wszystkimi" (Medytacja), "Byliśmy, Jesteśmy, Będziemy" (Finał).

Partie dla solistów i chóru zostały oparte o teksty skompilowane z trzech źródeł: z cytatów Jana Pawła II, transparentów strajkowych oraz tekstów polskich romantyków. Budują one warstwę słowną utworu w stylistyce haseł ulicy, znanej z licznych demonstracji i pielgrzymek.

Widziałem, w sensie dramaturgicznym, jak soliści: kobieta (sopran) i chłopiec (sopran) symbolicznie odgrywają role matki i dziecka, rodziny niepełnej, w której zabrakło ojca, który strajkuje, jest uwięziony lub zginął - powiedział Jan AP Kaczmarek.

Historia rozgrywająca się w muzyce prowadzi od dźwięków stoczni, przez wezwanie do odwagi, jedności i wiary, bunt i trwogę czasu strajków, aż przez liryczną refleksję, do wielkiego triumfu walki o niepodległość i radosnego zwycięstwa.

"Kantatę o Wolności" wykonają Polska Filharmonia Bałtycka pod dyrekcją Michała Nestorowicza, połączone chóry Uniwersytetu Gdańskiego (dyr. Marcin Tomczak) oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Poznańskiego Chóru Chłopięcego (dyr. Jacek Sykulski) oraz soliści Agnieszka Tomaszewska (sopran) i Konrad Janiak (sopran - solista PChCh).

Ciekawa jest też historia solistki - urodzonej w 1980 r. córki stoczniowca. Fakt ten dodaje fajnej otoczki całej sprawie - powiedział Kaczmarek.

Uroczysty koncert symfoniczny, transmitowany przez Telewizję Polską odbędzie się 31 sierpnia o godz. 20.00 na placu pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców, wzniesionym w 1980 r. przy bramie Stoczni Gdańskiej i upamiętniającym stoczniowców zabitych podczas strajków w grudniu 1970 r.

Utwór powstał na zamówienie władz samorządowych woj. pomorskiego.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)