Trwa ładowanie...
d166dex
IAR

James Rubin ostrzega NATO przed Rosją

Były zastępca sekretarza stanu za prezydentury Billa Clintona ostrzega przed Rosją. "Prezydent Putin ma jasną strategię wojny, agresji i dezinformacji (...), Ameryka i Europa reagują minimalnym odstraszaniem, skromnymi sankcjami i nieskuteczną dyplomacją" - pisze dziś w londyńskim "Sunday Times" James Rubin.
Share
James Rubin ostrzega NATO przed Rosją
Źródło: PAP/EPA, Fot: MIKHAIL KLIMENTYEV
d166dex

"Kluczem jest odstraszanie" - stwierdza. "Jeśli zawiedzie, groźba wielkiej wojny stanie się realna" - ostrzega.

Zdaniem Rubina, Zachód żywi przesadne obawy przed eskalacją, co nie pozwala mu skutecznie dozbroić Ukrainy. "W 2008 roku, podczas rosyjskiej inwazji Gruzji, posłał jej broń, a mimo to do III Wojny Światowej nie doszło" - pisze. Podkreśla, że teraz nie odważył się nawet użyć wojskowego samolotu, by posłać Ukraińcom racje żywnościowe dla żołnierzy.

"Kiedy nadszedł czas, by wzmocnić obronność Polski, zamiast nowej bazy, którą zaoferował polski rząd, Stany Zjednoczone posłały raptem 200 żołnierzy na zasadzie rotacji" - czytamy w "ST".

d166dex

Rubin stwierdza, że NATO nie może dopuścić, aby Rosja zaczęła kwestionować gotowość sojuszu do obrony wschodniej flanki. "Należy powrócić do dziesiątków pomysłów wojskowych, odrzuconych w zeszłym roku z obawy przed eskalacją" - pisze.

Autor jest zdania, że na froncie politycznym trzeba jasno dać wyraz solidarności z członkami NATO na wschodzie, inaczej Putin może przeciągnąć strunę. "Czas przestać oglądać się na rosyjskie fobie. Moskwa wybrała ścieżkę wojenną. Zachód musi obrać mądrzejszy kurs, by ratować pokój" - kończy Rubin.

Zobacz również wideo: Schetyna o polityce Rosji

d166dex

Podziel się opinią

Share
d166dex
d166dex
Więcej tematów