Trwa ładowanie...
05-06-2008 23:30

Jakie zagrożenia niesie ocieplający się klimat?

Zmiany klimatyczne i ich znaczenie dla polityki i gospodarki - pod takim hasłem w Uniwersytecie Warszawskim odbyła się kolejna debata Tischnerowska. Zaproszeni goście dyskutowali na temat zagrożeń, jakie niesie ocieplający się klimat.

Jakie zagrożenia niesie ocieplający się klimat?Źródło: PAP
d1lk9hb
d1lk9hb

Otwierający debatę Lord Giddens zwrócił uwagę, że zmiany klimatyczne, będą miały ogromny wpływ na sytuację geopolityczną. Za przykład podał topnienie lodowców i podnoszenie się poziomu mórz i oceanów. Zdaniem Giddensa prawdopodobnie już w 2050 roku będzie możliwe żeglowanie z miast takich jak Rotterdam czy polskich portów, bezpośrednio do Chin, opływając północne wybrzeże Rosji. Na przykład wielkie tankowce będą mogły przewozić gaz i ropę z Rosji bezpośrednio do Chin przez północ, która obecnie jest skuta lodem.

Prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan Henryka Bochniarz zwróciła uwagę, że o klimat powinniśmy dbać sami. Jednak nawet najlepsze chęci nic nie zmienią, jeżeli zabraknie rozwiązań systemowych. Trudno bowiem rezygnować z podróżowania samochodem, jeżeli nie mamy możliwości skorzystania ze sprawnie działającej komunikacji zbiorowej.

Szef zespołu doradców premiera Michał Boni jest zdania, że jakiekolwiek zmiany w polityce klimatycznej są możliwe tylko wtedy, gdy będą nimi zainteresowane wszystkie kraje świata. Jednocześnie Boni zwraca uwagę, że dobre chęci nie zawsze idą w parze z dobrymi efektami. Często wiele ekologicznych inicjatyw przynosi skutek odwrotny od zamierzonego. Na przykład produkcja biopaliw powoduje większą emisję szkodliwych substancji do atmosfery niż spalanie oleju napędowego.

Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak przypomniał, że w kwestii ochrony środowiska Polska zrobiła bardzo wiele. Choć zdarzało się też, że nie wszystkie działania były zamierzone, a wynikały z transformacji ustrojowej naszego kraju. Pawlak jest też przekonany, że należy znaleźć inne modele rozwoju naszego kraju. Uważa on, że możliwe jest odejście od koncentracji ludzi i kapitału w aglomeracjach oraz metropoliach.

Debaty Tischnerowskie to cykl spotkań z politykami, biznesmenami i naukowcami. W zamyśle organizatorów mają być początkiem debaty społecznej na tematy ważne dla naszego życia codziennego.

d1lk9hb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lk9hb
Więcej tematów