Jakie są nowości w nowym roku szkolnym?
W poniedziałek rozpoczął się nowy rok szkolny. Przypominamy zmiany, które nastąpiły w systemie oświaty w stosunku do roku ubiegłego.
- Zniesiony został obowiązek noszenia mundurków. Dyrektor szkoły będzie mógł wprowadzić mundurki z własnej inicjatywy lub na wniosek rady szkoły, rady rodziców, rady pedagogicznej lub samorządu uczniowskiego. Szkoły, które nie wprowadzą obowiązku noszenia jednolitych strojów, będą musiały w swoim statucie określić zasady ubierania się uczniów na terenie szkoły.
- Nauczyciele swobodnie wybierają podręczniki, z których będą uczyć. Z ustawy o systemie oświaty wykreślone zostały artykuły mówiące, że szkoły mogą wybrać do trzech podręczników do każdego przedmiotu na danym poziomie kształcenia oraz że wybranego zestawu nie można zmieniać przez trzy lata.
- Nauczyciele na wszystkich stopniach awansu zawodowego ponoszą odpowiedzialność dyscyplinarną; wcześniej podlegali jej tylko nauczyciele mianowani i dyplomowani. Nauczyciele ubiegający się o pracę mają obowiązek przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego.
- Szkoła musi reagować na nieobecność ucznia w szkole. Określono m.in., że jeśli uczeń opuści 50% lekcji w ciągu miesiąca, to nie spełnia obowiązku szkolnego. W tej sytuacji szkoła ma obowiązek interweniować u rodziców, a jeśli ci nadal nie zadbają, żeby dziecko chodziło na lekcje, zawiadomić policję.
- Obowiązuje nowa lista lektur. Kanon lektur obowiązkowych został ograniczony w stosunku do tego, który wprowadził poprzedni minister edukacji Ryszard Legutko. Część pozycji z lektur obowiązkowych stała się lekturami uzupełniającymi.