Trwa ładowanie...

Jakie imiona najczęściej nadawano małym Wielkopolanom w 2014 r.?

W minionym roku najwięcej w Wielkopolsce urodziło się Len, Zosi i Zuzi. Wśród imion nadawanych chłopcom dominowały Jakub, Antoni i Jan. Do lamusa odchodzą takie imiona jak Grażyna czy Bogusława.

Share
Jakie imiona najczęściej nadawano małym Wielkopolanom w 2014 r.?
Źródło: WP.PL, Fot: Internautka Marlena Smolińska
d1nog0x

Lena i Jakub to najczęściej nadawane imiona dzieciom urodzonym w 2014 r. nie tylko w województwie wielkopolskim, ale także w całym kraju. Dominacja Jakuba utrzymuje się już od 10 lat, a Leny od dwóch, kiedy to zdetronizowała Julię. W pierwszej piątce najczęściej nadawanych w Polsce imion dla dziewczynek i chłopców w 2014 r., nie odnotowano większych zmian. Nadal najwięcej jest dziewczynek o imionach: Lena, Zuzanna, Julia, Maja i Zofia. Wśród chłopców dominują takie imiona, jak: Jakub, Kacper, Antoni, Filip i Jan.

W Wielkopolsce w 2014 r. urodziło się 969 Len i 822 Jakubów. Niewiele mniej popularnymi imionami były: dla dziewczynek: Zofia (810), Zuzanna (803), Julia (796), Maja (767), Hanna (582), Aleksandra (570), Amelia (528), Oliwia (504), Maria (484), a dla chłopców: Antoni (784), Jan (742), Wojciech (714), Franciszek (705), Filip (699), Kacper (640), Adam (520), Marcel (472), Mikołaj (465).

d1nog0x

Wśród imion najrzadziej nadawanych w ubiegłym roku pojawia się wiele imion bardzo popularnych wśród starszych pokoleń jak Grażyna czy Bogusława. Bardzo rzadko nadawano też takie imiona jak Aldona, Mirosława, Jurand, Roland czy Wawrzyniec.

Zestawienie imion zostało opracowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych na podstawie bazy PESEL, według stanu na 17 stycznia 2015 r. MSW przypomina, że od 1 marca 2015 r. możliwe będzie nadawanie dzieciom imion obcego pochodzenia. Nadal będzie obowiązywał jednak przepis mówiący, że dziecku można nadać maksymalnie dwa imiona.

Rodzice przy wyborze imienia będą musieli także pamiętać, że nie może być ono zdrobniałe, uwłaczające ani ośmieszające. Decyzja o tym, czy zaproponowane przez rodziców imię spełnia wymagania przewidziane przez przepisy, należy do kierownika Urzędu Stanu Cywilnego. Ponieważ urzędnicy USC często mają wątpliwości, czy dane imię jest ośmieszające, często zasięgają opinii Rady Języka Polskiego.

Na oficjalnej stronie RJP można przeczytać przykładowe imiona, w sprawie których wydawano opinie i trzeba przyznać, że niektóre bywają naprawdę zaskakujące jak np. dla chłopców Mahawir, Merlin, Montezuma, Neo, Ozzy, Szon, Tworzyrod, a dla dziewczynek Maciejka, Attika, Melodi, Siriana, Unia. Jeden z mieszkańców Warszawy chciał z kolei, aby jego córka miała na imię... Legia.

d1nog0x

Podziel się opinią

Share
d1nog0x
d1nog0x
Więcej tematów