Trwa ładowanie...
d3bi9kg
12-05-2006 14:20

Jak zwalczać korupcję?

Aby skuteczne zwalczać korupcję należy ją nie tylko ścigać, ale także prowadzić prewencję i edukować. To wniosek ze spotkania, dotyczącego funkcjonowania agencji antykorupcyjnych w Europie, które odbyło się w Fundacji im.Stefana Batorego.

d3bi9kg
d3bi9kg

Jean Pierre Bueb z francuskiego Centralnego Urzędu do spraw Zapobiegania Korupcji, odnosząc się do utworzenia w Polsce Centralnego Biura Antykorupcyjnego, powiedział, że utworzenie struktury wyłącznie zwalczającej korupcję jest niewystarczające.
Konieczne są także zapobieganie jej i edukacja- dodał.

Jean Pierre Bueb zwrócił uwagę, że choć na przykład Włochy prowadzą od dawna działania represyjne przeciwko korupcji, to nie osiągają sukcesów. Jego zdaniem z tego powodu, że za mało środków przeznaczają na prewencję i edukację społeczeństwa.

Z takim stanowiskiem zgadza się Grażyna Kopińska, dyrektor Programu Przeciw Korupcji Fundacji im. Stefana Batorego.

Jej zdaniem, tworząc w Polsce Centralne Biuro Antykorupcyjne położono nacisk na ściganie korupcji. Natomiast doświadczenia innych krajów wskazują, że konieczne jest także tworzenie dobrych procedur w urzędach, edukowanie obywateli o ich prawach w kontaktach z urzędnikami oraz wprowadzanie rozwiązań zapobiegających korupcji.

d3bi9kg

Dyrektor Kopińska podziela obawy tych, którzy uważają, że Centralne Biuro Antykorupcyjne może być wykorzystane w celach politycznych. Jej zdaniem, służby antykorupcyjne należałoby obudować takimi instytucjami, które uchronią je od nadużyć w celach politycznych.

Fundacja im. Stefana Batorego to niezależna, niedochodowa organizacja pozarządowa, której celem jest wspieranie rozwoju demokratycznego społeczeństwa. (it)

d3bi9kg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bi9kg
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj