Trwa ładowanie...
d1t4djx
03-06-2010 12:40

Jak zrobiono słynne zdjęcia Jana Pawła II w basenie

O okolicznościach zrobienia na początku lat 80. słynnych zdjęć Jana Pawła II w basenie w Castel Gandolfo opowiedział włoski paparazzo Luciano Parente. Jego relację opublikowano w czwartek w magazynie dziennika "Corriere della Sera".

d1t4djx
d1t4djx

Jak opowiada Parente, kiedy włoska prasa ujawniła, że w podrzymskiej rezydencji zbudowano basen, agencja fotograficzna, w której wówczas pracował, postanowiła zrobić zdjęcia pływającego w nim papieża. Pojechał więc do Castel Gandolfo z drugim fotografem Adriano Bartolonim.

- Weszliśmy, kiedy teren nie był pilnowany i nie było też papieża. Przeszliśmy w nocy przez mur na cmentarzu. Był tam płaski teren, rzymski mur i na wysokości cmentarza basen. Zamontowaliśmy aparat fotograficzny z obiektywem 200 milimetrów na drzewie - ujawnił włoski paparazzo. - Mieliśmy przewód, żeby zdalnie zrobić zdjęcie, i kamerę, która pokazywała nam obraz na monitorze - wyjaśnił.

- Aparat nakierowany był na fragment basenu, a na monitorze zaznaczyliśmy ten kawałek. Na zmianę byliśmy 14 dni pod tym rzymskim murem - tłumaczył Parente podkreślając, że dwóch innych kolegów przynosiło fotografom jedzenie.

- Czternastego dnia pojawił się papież. Zrobił znak krzyża i zanurkował. Pływał. Na koniec koło przebieralni wyżął kostium do pływania - opowiedział Luciano Parente.

Przyznał, że bardzo trudno było sprzedać zdjęcia Jana Pawła II w basenie.

- Gazety nie chciały ich nawet dotknąć. Przecież to był papież - powiedział paparazzo. Wyraził przypuszczenie, że wydawnictwo prasowe Rusconi, które zdecydowało się kupić fotografie, poprosiło bezpośrednio Watykan o zgodę na to. Ukazały się one w jednym z pism wydawanych przez tę włoską grupę.

d1t4djx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1t4djx
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj