Jak zostać Polakiem?
Od 1 stycznia cudzoziemcy przebywający nielegalnie na terenie naszego kraju będą mogli zalegalizować swój pobyt. To już trzecia abolicja od 2000 roku. Rafał Rogala, szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców powiedział w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że ta obecna ma najłagodniejszą formę, gdyż nie będzie wymagane posiadanie środków finansowych, ani na przykład tytułu posiadania mieszkania na terenie naszego kraju.
Ponadto wcześniej cudzoziemiec ubiegający się o zalegalizowane pobytu musiał udowodnić, że przebywa w Polsce 10 lat, dziś wystarczy - 4, a w stosunku do uchodźców - 2 lata.
Cudzoziemcy, którzy zechcą zalegalizować swój pobyt w naszym kraju, powinni: złożyć wniosek i wylegitymować się dokumentem, który pozwoli ustalić tożsamość. Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców Cudzoziemcy podkreślił, że przyjmowane będą również dokumenty przeterminowane przy jednoczesnym sprawdzeniu tożsamości cudzoziemca. Pobierane będą także odciski palców. Należy też przedstawić wszelkie dokumenty, które będą mogły określić czas przebywania cudzoziemca na terenie naszego kraju i uprawdopodobnić jego pobyt. Rafał Rogala dodał, że podstawowym jest dokument podróży z datą wjazdu.
Abolicją nie będą objęte osoby, które mogą zagrażać bezpieczeństwu lub porządkowi publicznemu, wpisane do wykazu cudzoziemców, których pobyt nie jest mile widziany na terenie naszego kraju. Również cudzoziemcy wpisani do systemu informacyjnego Schengen z powodu odmowy wjazdu. Wszystkie informacje na temat abolicji można znaleźć na stronie internetowej: www.abolicja.gov.pl - oraz na infolinii pod numerem: (22)601-75-25