Jak zmusić raka do samobójstwa?
Heparynę, związek szybko hamujący
krzepnięcie krwi, można wykorzystać do niszczenia komórek
nowotworowych - piszą naukowcy z USA na łamach pisma "Chemistry
and Biology".
Heparyna jest wielocukrem, który naturalnie występuje w naszym organizmie jako składnik środowiska, w którym żyją komórki. Cząsteczki heparyny mają duże rozmiary i złożoną budowę. Są produkowane i wydzielane przez komórki tuczne. Heparyna odgrywa ważną rolę w wielu procesach zachodzących w organizmie - jak gojenie ran, rozwój tkanek oraz wzrost nowotworu. W medycynie wykorzystuje się ją do szybkiego powstrzymywania tworzenia zakrzepów i zatorów krwi oraz przy pobieraniu krwi (probówki powleczone heparyną).
Aby wprowadzić heparynę do wnętrza komórek nowotworowych, zespół Roberta Langera z Massachusetts Institute of Technology w Cambridge (stan Massachusetts) łączył ją z polimerami, które dostają się do komórek na drodze wykorzystywanej przez naturalne związki. W komórkach heparyna była uwalniana, i jak się okazało, pobudzała mysie komórki raka (a dokładnie czerniaka) do samobójczej śmierci, tzw. apoptozy.
Co więcej, badacze zauważyli, że polimery, a w konsekwencji heparyna, częściej dostają się do komórek nowotworowych niż do zdrowych. Dzięki temu ryzyko uszkodzenia zdrowych tkanek jest bardzo małe. Zdaniem autorów, wprowadzanie heparyny do wnętrza komórek może być nową metodą walki z rakiem.