PolskaJak zginął generał Władysław Sikorski?

Jak zginął generał Władysław Sikorski?

Gen Sikorski zginął w wyniku obrażeń wielonarządowych podczas wypadku lotniczego - wynika z badań szczątków Naczelnego Wodza podały
IPN i Instytut Ekspertyz Sądowych podczas konferencji prasowej.

Jak zginął generał Władysław Sikorski?
Źródło zdjęć: © PAP

29.01.2009 | aktual.: 08.06.2018 14:39

Generał nie został uduszony

Zgon Władysława Sikorskiego nastąpił wskutek obrażeń wielonarządowych; generał nie został uduszony, ani nie odniósł obrażeń z powodu postrzału - wynika z badań z zakresu medycyny sądowej, których wyniki przedstawił dr Tomasz Konopka.

Zgon Władysława Sikorskiego nastąpił w wyniku obrażeń doznanych wskutek urazu wielonarządowego o znacznej energii, a "nic nie sprzeciwia się przyjęciu, że nastąpiło to w przebiegu katastrofy lotniczej" - poinformował Konopka.

- Zgon wskutek obrażeń wielonarządowych następuje zazwyczaj szybko, w czasie mierzonym w minutach. W niniejszym przypadku, wobec faktu, że samolot zanurzył się w wodzie, w mechanizmie śmierci można spodziewać się współistnienia utonięcia - powiedział.

- Wobec powyższego wniosku, że śmierć Władysława Sikorskiego nastąpiła wskutek obrażeń wielonarządowych, a zatem najwcześniej w chwili uderzenia samolotu w wodę, rozważanie innych sposobów wcześniejszego pozbawienia życia uważamy za bezprzedmiotowe - oświadczył specjalista.

Jak powiedział, - wyniki sekcji zwłok pozwalają odrzucić inne mechanizmy śmierci, takie jak uduszenie gwałtowne w wyniku zadławienia, czyli ucisku zadawanego ręką na rejon szyi lub zadzierzgnięcia, czyli uduszenia pętlą. - Stosunkowo dobrze zachowały się narządy szyi, ulegające uszkodzeniom w przypadkach zabójstw przez uduszenie - tłumaczył Konopka.

- Można także wykluczyć zgon wskutek obrażeń postrzałowych czy też innych ran, na przykład kłutych ciętych lub rąbanych. Na wykluczenie takich obrażeń pozwala brak zranień na stosunkowo dobrze zachowanych powłokach klatki piersiowej i brzucha oraz brak charakterystycznych uszkodzeń czaszki - poinformował Konopka. Generał Sikorski miał liczne złamania

Urazy czaszki, połamane żebra, pęknięte udo i stopa, złamana ręka w łokciu i poważny uraz kręgosłupa lędźwiowego - takich obrażeń doznał Władysław Sikorski, ustalili radiolodzy biorący udział w badaniu ekshumowanych zwłok generała.

- Wszystkie obrażenia były po prawej stronie, tylko czaszka została uszkodzona po stronie lewej - powiedział prof. Andrzej Urbanik badający zwłoki gen. Sikorskiego

Zrobiono prześwietlenia oraz tomografię komputerową. Badania te wykazały kilka uszkodzeń czaszki. Jedno z nich, jak powiedział Urbanik, spowodowało "komunikację z obszarem, w którym znajduje się mózg", czyli w czaszce powstał otwór.

Poza tym, naukowcy odkryli złamania prawie wszystkich żeber, w tym niektórych w kilku miejscach. Generał doznał też złamania kości udowej i kilku kości stopy w prawej nodze, miał złamaną prawą rękę w łokciu i prawy obojczyk oraz poważnie uszkodzony kręgosłup.

- Odkryliśmy złamania wyrostków poprzecznych kręgów lędźwiowych od pierwszego do piątego, czyli wszystkich, bo kręgów lędźwiowych jest pięć - powiedział radiolog. W Katedrze Wawelskiej spoczywają szczątki gen. Sikorskiego

Materiał genetyczny został pobrany od rodziny gen. Sikorskiego i z przedmiotów użytku osobistego oraz należących do generała - poinformowano.

Jako materiał dowodowy zabezpieczono tkankę kostną i fragmenty odzieży. Materiał dowodowy był zbadany różnymi metodami.

Zakład Genetyki Sądowej potwierdził, że w Katedrze na Wawelu są szczątkami gen. Władysława Sikorskiego. Powiedział o tym dr Tomasz Kupiec, który przedstawił wyniki badań genetycznych materiału pobranego podczas ekshumacji.

W Krakowie w Instytucie Ekspertyz Sądowych trwa konferencja, na której przedstawiana jest kompleksowa opinia badań przeprowadzonych w celu ustalenia przyczyn śmierci gen. Władysława Sikorskiego.

Śledztwo w sprawie ustalenia przyczyn śmierci gen. Sikorskiego wszczął we wrześniu 2008 r. katowicki oddział IPN.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)