Rosja przejmie część Ukrainy? Ważą się losy wojny, są różne scenariusze

Zaczęła się ukraińska kontrofensywa. Wydarzenia na froncie śledzi wielu Polaków. United Surveys w sondażu dla Wirtualnej Polski spytał, jak ich zdaniem zakończy się trwający za naszą wschodnią granicą konflikt. Okazuje się, że znaczny odsetek z nas obawia się, że Rosja nie poniesie w Ukrainie całkowitej klęski.

Jak zakończy się wojna? Polacy mają obawy
Jak zakończy się wojna? Polacy mają obawy
Źródło zdjęć: © East News | TYLER HICKS
Maciej Zubel

United Surveys spytał jak "Pana/Pani zdaniem, zakończy się trwająca teraz kontrofensywa ukraińskiej armii".

"Pełnym wyzwoleniem terytorium Ukrainy (razem z Krymem i całym Donbasem)" - taką odpowiedź wybrało 35,2 proc. pytanych.

Jednak już blisko co piąty badany (19 proc.) uważa, że w zasięgu ukraińskiej armii jest jedynie wyzwolenie terytorium Ukrainy zajętego przez Rosjan po 24 lutego 2022 roku, gdy rozpoczęła się pełnoskalowa wojna. Zatem już bez Krymu i okupowanej od 2014 roku części Donbasu.

Niemal co czwarty Polak (24,6 proc.) obawia się, że Ukraina zdoła odbić jedynie "niewielką część terytorium okupowanego obecnie przez Rosję", a 13 proc. sądzi, że trwająca wojna "będzie porażką armii ukraińskiej i zakończy się całkowitym niepowodzeniem" Kijowa.

Oznacza to, że aż 56,6 proc. Polaków uważa, że wojna nie zakończy się pełnym sukcesem Ukrainy.

8,2 proc. wybrało odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć".

Obraz
© WP

Kontrofensywa będzie bardzo krwawa. Generał nie ma złudzeń

O postępy Ukraińców na froncie został w piątek spytany przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów gen. Mark Milley. Amerykański wojskowy przyznał, że kontrofensywa "postępuje wolniej od oczekiwań".

Zauważy jednak, że podobnie było z lądowaniem aliantów w Normandii w czasie II wojny światowej, a ostatecznie operacja ta zakończyła się sukcesem.

- Wojna na papierze i prawdziwa wojna do dwie różne rzeczy. W prawdziwej wojnie ludzie giną. Prawdziwi ludzie są w tych pojazdach, prawdziwe ciała są rozrywane przez materiały wybuchowe. Więc jeśli komputer mówi ci, że to pójdzie szybko, prawdziwa wojna może to trochę spowolnić (...). Dlatego nie zaskakuje mnie, gdy to (ofensywa - red.) idzie wolniej, niż ludzie się spodziewali - powiedział Milley podczas wystąpienia w National Press Club w Waszyngtonie.

Dodał, że on sam przewidywał, iż ofensywa potrwa "6-8-10 tygodni", oraz że będzie bardzo trudna i "bardzo, bardzo krwawa".

Generał zaznaczył, że zwycięstwo Ukrainy jest ważne po to, aby zachować porządek i pokój powstały w wyniku zakończenia II wojny światowej.

Badanie United Surveys dla Wirtualnej Polski przeprowadzono w dniach 23-25 czerwca 2023 roku metodą łączoną CATI i CAWI (50/50 proc.) na reprezentatywnej grupie 1000 pełnoletnich Polaków.

Przeczytaj też:

Źródło: WP Wiadomości

Źródło artykułu:WP Wiadomości
wojna w Ukrainiesondażunited surveys
Wybrane dla Ciebie