ŚwiatJak z krwinek grup A i B zrobić zero

Jak z krwinek grup A i B zrobić zero

Naukowcy z Danii opracowali metodę przekształcania krwinek grup A i B w uniwersalną grupę zero, idealną do transfuzji - informuje elektroniczna wersja pisma "Nature Biotechnology".

Jak z krwinek grup A i B zrobić zero
Źródło zdjęć: © AFP

Badacze dokonali tej sztuczki przy użyciu nowo odkrytych enzymów. Dzięki zastosowaniu metody będzie można przeprowadzać bezpiecznie i szybko transfuzje krwi grupy zero.

Krew grup A, B oraz AB dotychczas mogła być podawana tylko niektórym pacjentom, w przeciwieństwie do grupy zero (0), którą można podać każdemu i dlatego jest uważana za grupę uniwersalną.

Właściwe dobranie grupy krwi zgodnie z układem AB0 jest absolutnie niezbędne dla bezpieczeństwa biorcy podczas transfuzji. Błędy przez które pacjenci otrzymują niewłaściwą dla siebie grupę krwi zdarzają się rzadko, ale mają fatalne skutki.

Metodę przekształcania czerwonych krwinek grup A, B lub AB w krwinki grupy 0 opracował Henrik Clausen wraz z zespołem z Uniwersytetu w Kopenhadze. Mechanizm tego przekształcenia jest stosunkowo prosty - za pomocą odpowiednich enzymów usuwa się z powierzchni krwinek cząsteczki cukrów, które wywołują reakcję immunologiczną w organizmie biorcy, jeśli otrzymał krew o niewłaściwej dla siebie grupie.

Poszukiwaliśmy od wielu lat czegoś w rodzaju kamienia filozoficznego - powiedział, biorący udział w badaniach, prof. Martin L. Olsson ze szwedzkiego Uniwersytetu Lund. Udało nam się odkryć specjalny typ enzymów, przy pomocy których można stworzyć uniwersalną krew. Nadaje się ona do przetoczenia pacjentom z każdą grupą krwi.

Działanie odkrytych enzymów można, według prof. Olssona, porównać do działania pralki. Dzięki nim krew grupy A, B lub AB jest "prana", stając się uniwersalną krwią grupy 0. Dzieje się tak, bo enzymy usuwają tzw. łańcuchy węglowodanów z czerwonych ciałek ludzkiej krwi.

Dzięki temu każdą krew można przetworzyć na krew przydatną do przetoczenia dowolnemu pacjentowi. Zostaje więc usunięte jedno z największych zagrożeń dla chorych, jakim jest podanie im krwi niezgodnej z ich własną grupą - zaznaczył Olsson.

Kolejnym etapem wprowadzania nowo odkrytej metody do powszechnego użycia będzie zbadanie, czy otrzymane metodą duńskich naukowców krwinki są bezpieczne - rozstrzygną to już badania kliniczne.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)