Jak wyborcy oceniają swoje partie? Odpowiedź zaskakuje

Zwolennicy PO, PiS, Nowoczesnej, Kukiz'15, Wolności, SLD, PSL i Razem wypowiedzieli się na temat mocnych i słabych stron partii politycznych, z którymi sympatyzują. Choć wydaje się, że skoro na nie głosują, to oceny powinny być pozytywne, rzeczywistość jest inna.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jak wyborcy oceniają swoje partie? Odpowiedź zaskakuje
(PAP, Fot: Wojciech Pacewicz)

"Moja partia pod każdym względem świetnie sobie radzi" - takiej opinii możnaby spodziewać się od blisko 100 proc. elektoratu danej partii. Liczby prezentują się jednak inaczej.

Jak wynika z sondażu IPSOS dla oko.press, 55 proc. badanych uważa, że ich partia ma dobry, konkretny program polityki gospodarczej i społecznej, a 45 proc. jest zdania, że rola ich partii w Polsce się zwiększa. 40 proc. respondentów przyznało z kolei, że ich partia ma mocnych liderów. Tyle samo ankietowanych zadeklarowało, że ich partia jest gotowa tworzyć koalicje. Tylko 17 proc. pytanych twierdzi, że ich partia jest lubiana nawet przez wyborców innych partii.

"Głosuję, ale partia nie jest idealna"

Czy Prawo i Sprawiedliwość ma dobry program? Twierdząco na to pytanie odpowiedziało 71 proc. elektoratu PiS i 74 proc. zwolenników partii Wolność. Krytyczniej swoją partię ocenili sympatycy Nowoczesnej (49 proc.), Razem (48 proc.), Kukiz'15 (47 proc.), a także Platformy Obywatelskiej. Jedynie 44 proc. z nich przyznało, że program proponowany przez PO jest dobry.

Nielepsze zdanie ankietowani mają na temat liderów tej partii. Tylko 33 proc. wyborców PO uważa, że jego liderzy są silni. Gorzej wypadło tylko SLD (25 proc.), najlepiej zaś Wolność (69 proc.). W ten sposób PiS oceniło 44 proc. jego sympatyków, a 42 proc. zwolenników Razem odniosło tę cechę do swojej partii. Zdania, że liderzy Kukiz'15 są silni, jest 37 proc. jego elektoratu. Z kolei 46 proc. zwolenników Nowoczesnej tak sądzi o swojej partii. Tyle samo osób z tej grupy uważa, że rola ugrupowania Ryszarda Petru zwiększa się.

Złe wieści dla PiS. Nowy sondaż

44 proc. zwolenników PiS twierdzi, że jego rola w Polsce rośnie. Więcej, bo 67 proc. elektoratu partii Wolność, tak sądzi o swojej partii. W ten sposób o Kukiz'15 powiedziało 55 proc. jego sympatyków, o Razem - 42 proc. jego elektoratu, o PSL - 38 proc. jego zwolenników, o SLD - 39 proc. jego wyborców, a o PO 42 proc. jego elektoratu.

Ta partia lepiej wypadła przy pytaniu o gotowość do tworzenia koalicji. Tego zdania jest 58 proc. wyborców Platformy, w odniesieniu do PSL - 57 proc. jego wyborców, zaś do SLD - 55 proc. jego elektoratu. Co z PiS? Tylko 18 proc. jego zwoelnników przypisało tę cechę swojej partii. To najniższy wynik, biorąc pod uwagę wszystie partie.

"Moja partia jest lubiana nawet przez wyborców innych partii" - tak zadeklarowało z kolei 39 proc. sympatyków PSL,13 proc. zwolenników Prawa i Sprawiedliwości, 18 proc. Platformy Obywatelskiej, 18 proc. Razem i 3 proc. partii Wolność.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 17-19 marca, metodą CATI (telefonicznie), na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1001 osób.

Źródło: oko.press

67 proc. zwolenników Wolności sądzi, że rola partii się zwiększa.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.