Jak uczyć dzieci o seksie?
W związku z częstymi ryzykownymi zachowaniami seksualnymi wśród nastolatków należy prowadzić systematyczną edukację seksualną i zapewnić młodzieży dostępność do poradnictwa w zakresie zdrowia seksualnego i prokreacyjnego.
05.10.2005 | aktual.: 05.10.2005 09:20
Uważają uczestnicy 8. Seminarium Europejskiego Towarzystwa Antykoncepcji (ESC).
Chcemy poszerzyć edukację seksualną młodzieży, wyjść także poza teren szkół. Mam na myśli przede wszystkim media. Zdrowie to również zdrowie seksualne i młodzież powinna to wiedzieć - podkreślił prezes ESC David Cibula.
Badania Instytutu Matki i Dziecka z 2002 roku pokazały, że Polska należy do krajów o największym odsetku aktywnej seksualnie młodzieży, która w czasie ostatniego stosunku płciowego nie stosowała żadnych metod antykoncepcji - przyznało się do tego 27% dziewcząt i 28% chłopców w wieku 15 lat. Najniższy odsetek takich nastolatków jest w Holandii, Francji i Szwecji - od 3 do 8%.
Nie możemy bać się słowa "seks" w szkołach. Są przecież kulturalne sposoby na przekazanie wiedzy na ten temat, potrzeba tylko chęci i przygotowania - powiedziała prof. Barbara Woynarowska z Instytutu Matki i Dziecka.
Przedstawicielka ESC Raisa Cacciatore z Finlandii mówiła o programie edukacji seksualnej dla młodzieży w tym kraju, który wszedł w życie w 2004 roku. Fińskie Ministerstwo Edukacji Narodowej po raz pierwszy wprowadziło wówczas do programu szkolnego przedmiot "zdrowie" jako obowiązkowy w szkołach. Przygotowano programy multimedialne, materiały i przeszkolono nauczycieli.
Oprócz edukacji seksualnej program skupia się na kwestiach zdrowia reprodukcyjnego. Ma dać każdemu młodemu człowiekowi możliwość rozpoznania swojego etapu emocjonalnego, fizjologicznego i nauczyć go umiejętności podejmowania decyzji z tym związanych - powiedziała Cacciatore.
W Polsce obowiązuje podstawa programowa z 2002 roku, jednak trwają pracę nad nową. Mimo że w podstawie jest przedmiot "wychowanie w rodzinie", w praktyce go nie ma - podkreśla Woynarowska. Dodała, że w lipcu do Ministerstwa Edukacji Narodowej wpłynął projekt Instytutu Spraw Publicznych zakładający wprowadzenie przedmiotu "edukacja prozdrowotna".
ESC zostało założone w 1988 roku w Paryżu. Celem Towarzystwa jest upowszechnienia wiedzy o antykoncepcji i zdrowiu reprodukcyjnym. Od 1998 roku ESC organizuje coroczne seminaria, m.in. w Edynburgu, Genewie czy Budapeszcie. W przyszłym roku seminarium odbędzie się w Stambule.