Trwa ładowanie...
rzym
27-07-2007 00:05

Jak ślub, to w Rzymie

Nowa moda wśród polskich nowożeńców: śluby w kościołach Wiecznego Miasta. Trzeba jednak uważać na naciągaczy, którzy obiecują ceremonię w samym Watykanie czy nawet u papieża - ostrzega gazeta "Metro".

Jak ślub, to w RzymieŹródło: Jupiterimages
d1gbona
d1gbona

Codziennie odbieram kilkanaście telefonów z Polski od ludzi, którzy chcą wziąć ślub w Rzymie. Tylu chętnych jeszcze nie było - mówi ks. Grzegorz Ryngwelski z rzymskiego kościoła św. Stanisława Biskupa Męczennika. Tylko w jego parafii na ślub czeka w kolejce 30 polskich par, a to czubek góry lodowej.

Według szacunków wikariatu, który rejestruje wszystkie śluby w Wiecznym Mieście, w tym roku sakramentalne "tak" może sobie powiedzieć nawet 150 polskich par. To ponad dwa razy więcej niż rok temu. Chętnych jest pięć razy tyle, ale wielu rezygnuje z powodu długotrwałych formalności.

Do proboszcza upatrzonego rzymskiego kościoła trzeba przesłać ksera swoich dowodów, pozwolenia od proboszczów z Polski i list motywacyjny tłumaczący, dlaczego chce się zawrzeć małżeństwo akurat w tej świątyni. Najczęstszym motywem jest "przywiązanie duchowe do papieża Jana Pawła II". Musimy mieć akceptację polskiego biskupa, a na nią trzeba poczekać nawet i dwa miesiące. Włoski proboszcz także musi uzyskać zezwolenie ze swojej kurii - to może trwać kolejny kwartał i nie ma pewności, że zgoda nadejdzie.

Rada: zanim zaczniecie załatwiać formalności w Rzymie, najpierw weźcie ślub cywilny w Polsce. Procedura ślubu konkordatowego we Włoszech jest żmudna, a potem załatwienie uznania go przez polskie urzędy to stosy dokumentów i miesiące czekania - mówi ks. Ryngwelski. Sprawa się komplikuje, gdy para nie włada językiem włoskim, bo wtedy zaczynają się poszukiwania księdza polskojęzycznego, który ma licencję na udzielanie ślubów w Rzymie, a takich jest tam tylko dwóch. (PAP)

d1gbona
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gbona
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj