Jak samodzielnie i poprawnie wypełnić PIT?
Chociaż deklarację PIT za rok 2015 rok należy złożyć do 30 kwietnia 2016 roku, z rozliczeniem podatku dochodowego nie należy czekać na ostatnią chwilę. Nawet kilkudniowe spóźnienie w złożeniu deklaracji do urzędu skarbowego może skutkować finansowymi konsekwencjami. Warto więc rozliczeniem podatku dochodowego zająć się już wtedy, gdy tylko pracodawca prześle PIT-11.
Wcale nie trzeba korzystać z usług biura rachunkowego, by poprawnie wypełnić deklarację za rok 2015. Darmowy program PIT można pobrać ze stron internetowych (np. WWF, DKMS, Łatwiej Razem) wielu organizacji pożytku publicznego. Dzięki temu wypełnianie deklaracji będzie szybsze i łatwiejsze.
Program PIT pomoże wypełnić deklarację - szybko i poprawnie
Jeszcze kilkanaście lat temu rozliczanie podatku PIT było dość problematyczne. Konieczność ręcznego przeliczania wartości oraz uzupełniania rubryk okazywała się pracą czasochłonną. Nietrudno było o pomyłkę, a wszelkie błędy skutkowały obowiązkiem składania korekty deklaracji. Kto chciał, mógł skorzystać z pomocy biur rachunkowych, co jednak wiązało się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów. Obecnie program PIT umożliwia samodzielnie i poprawne rozliczenie rocznego podatku dochodowego za 2015 rok w krótkim czasie. A to wszystko zupełnie bezpłatnie.
Program uzupełnia wszystkie dane niemal automatycznie. Rolą podatnika jest wpisanie podstawowych informacji, takich jak:
- imię i nazwisko,
- adres zameldowania,
- PESEL,
- kwotę przychodu,
- koszty uzyskania przychodu,
- wpłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne,
- wpłacone składki na ubezpieczenie społeczne,
- przysługujące ulgi i odliczenia.
Wszystkie te informacje można znaleźć w PIT-11 - deklaracji przekazywanej przez pracodawcę. Na podstawie tych danych, program PIT samodzielnie wylicza kwotę należnego podatku, wskazując nadpłatę lub ewentualną niedopłatę.
Rozliczając PIT 2015, można przekazać 1% podatku
Każdy podatnik ma obowiązek złożenia deklaracji PIT 2015, jednak nie wszyscy mogą przekazać 1% podatku. Osoby, które chciałby wspomóc wybraną fundację, muszą wcześniej sprawdzić, czy w ich przypadku jest to możliwe.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, organizacje pożytku publicznego można wesprzeć:
- rozliczając się na zasadach ogólnych (według skali podatkowej),
- rozliczając się liniowo,
- płacąc ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
- rozliczając przychody ryczałtowe, które pochodzą np. ze zbycia nieruchomości, praw majątkowych, kapitałów pieniężnych.
Możliwość przekazania 1% podatku dotyczy więc osób, które wypełniają deklarację PIT-36, PIT-36L, PIT-37 lub PIT-38. Nie ma przy tym znaczenia, czy deklarację uzupełniają ręcznie czy wykorzystują do rozliczenia program PIT. Przekazany jeden procent odliczany jest od wartości podatku należnego fiskusowi, nie zaś z ewentualnej nadpłaty. Na wsparciu fundacji podatnik nic więc nie traci, a jedynie sprawia, że do skarbu państwa trafia nieco mniej pieniędzy.
Warto przy tym pamiętać, że konto nie każdej fundacji może zostać zasilone jednym procentem. Pieniądze może otrzymać tylko ta, która uzyskała status organizacji pożytku publicznego i została wpisana na aktualną listę Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.