Trwa ładowanie...
d3uo2hu
nauka

Jak powstrzymać zderzenie asteroidy Apophis z Ziemią

Federalna Agencja Kosmiczna Roskosmos opracowuje plan zapobieżenia zderzenia Ziemi z asteroidą Apophis, które możliwe jest w 2032 roku. Poinformował o tym w końcu grudnia szef Roskosmosu Anatolij Perminow.

Share
d3uo2hu

- Naukowcy twierdzą, że tor lotu asteroidy stale przybliża się do Ziemi oraz że Apophis jest trzy razy większy od meteorytu Tunguskiego. Wydaje się niektórym, że w 2032 roku może on uderzyć w Ziemię - powiedział Perminow radiu "Głos Rosji".

Perminow oświadczył, że otrzymał już kilka projektów odsunięcia toru lotu asteroidy od Ziemi.

- Obliczenia wykazują, że w wyznaczonym terminie można zbudować aparat kosmiczny o ustalonym przeznaczeniu, który pozwoli uniknąć tego zderzenia, nie niszcząc Apophisa i nie dokonując tam żadnych eksplozji jądrowych - podkreślił szef Roskosmosu.

d3uo2hu

Rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos zaproponowała staranowanie asteroidy, żeby zepchnąć ją z potencjalnie groźnego kursu. Potrzebny byłby specjalny statek kosmiczny.

Po tym, jak specjaliści rosyjscy wybiorą ostateczny wariant sposobu uniknięcia zderzenia z asteroidą, do udziału w realizacji projektu, z uwagi na jego wielki koszt, zaproszone zostaną czołowe agencje kosmiczne świata - NASA, Europejska Agencja Kosmiczna, agencje kosmiczne Chin i innych krajów.

Należy jednak bardzo uważnie obserwować i studiować trajektorię odkrytej w 2004 roku asteroidy, bo Apophis jest "trzykrotnie potężniejsza" niż kometa (niektóre teorie mówią, że meteoryt), która w 1908 roku z siłą ponad tysiąca bomb atomowych, takich jak ta, którą zrzucono na Hiroszimę, uderzyła w Syberię.

Perminow zapewnił jednak, że nie ma powodów do paniki. - Groźba zderzenia z Apophisem jest minimalna - podkreślił.

d3uo2hu

Podziel się opinią

Share
d3uo2hu
d3uo2hu
Więcej tematów