Jak Polacy ocenili mijający rok?
Połowa Polaków (50%) oceniła ubiegły rok jako dobry dla swojej rodziny. 39% badanych uważa, że był ani dobry, ani zły, a 11% respondentów uznało go za zły - wynika z najnowszego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS).
Według badań CBOS prognozy na rozpoczynający się rok są nieco gorsze od formułowanych na rok 2010. Mimo spadku optymizmu w ciągu ostatniego roku na ogół przeważa przekonanie, że rok 2011 będzie udany w sprawach prywatnych oraz publicznych.
Ponad połowa (52%) ankietowanych określiła go jako dobry dla nich osobiście; 32% uznała, że był ani dobry, ani zły, a 16 proc. badanych wyraziła przekonanie, że był on zły.
Również ponad połowa respondentów (54%) stwierdziła, że rok 2010 był dobry dla ich zakładów pracy; 30% była zdania, że był on ani dobry, ani zły. W ocenie 12% badanych był zły, a 4% nie potrafiło wyrazić opinii na ten temat.
Z badań CBOS wynika, że miniony rok mniej pomyślny okazał się dla Polski. W porównaniu z rokiem 2009 bilans roku 2010 wypada zdecydowanie gorzej.
Niemal dwie piąte ankietowanych (38%) uważa, że rok 2010 był zły dla Polski. Jako dobry określiła go niespełna jedna czwarta (24%) Polaków, a jako przeciętny jedna trzecia (34%), 4% nie potrafiło zająć stanowiska w tej sprawie.
W ocenie CBOS o negatywnych w znacznej mierze ocenach minionego roku zadecydowały bez wątpienia katastrofa smoleńska oraz powodzie.
Zdaniem przeważającej grupy ankietowanych (43%) miniony rok nie należał ani do szczególnie pomyślnych, ani do szczególnie nieudanych dla świata. Jak dobry uznało go 21% badanych. Jedna czwarta (25%) uważa, że był on zły, a 11% nie potrafiło wyrazić opinii w tej kwestii.
O tym, że rok 2011 będzie lepszy dla nich osobiście jest przekonanych 44% badanych; dla ich rodzin - 42%; dla zakładu pracy - 40%; dla Polski - 44%; dla świata - 40. Pozostali na ogół uznają, że rozpoczynający się rok będzie taki sam jak poprzedni. Stosunkowo najmniej osób (od 11 do 16% w zależności od ocenianego aspektu) spodziewa się, że rok 2011 będzie mniej pomyślny niż 2010 rok.
Z analiz CBOS wynika, że optymistami w sferze prywatnej relatywnie częściej są ludzie młodzi, mieszkańcy miast liczących powyżej 100 tys. ludności, a także respondenci mający co najmniej średnie wykształcenie oraz osoby będące w lepszej sytuacji materialnej. Cechy te - jak podkreśla CBOS - sprzyjają także optymistycznym przewidywaniom dotyczącym rozwoju sytuacji w kraju i na świecie.
Poprawy kondycji zakładu pracy stosunkowo częściej oczekują osoby zatrudnione w sektorze prywatnym oraz w spółkach prywatnych i państwowych niż pracujący w instytucjach państwowych czy, tym bardziej, w gospodarstwach rolnych.
Sondaż CBOS został przeprowadzony w dniach 7-14 grudnia ubiegłego roku na liczącej 879 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.