Trwa ładowanie...
d3n9xc0

Jak nietoperze

Zainspirowani przez zmysł orientacji nietoperzy brytyjscy naukowcy opracowali ultradźwiękową laskę dla osób niewidomych i niedowidzących - podała Rzeczpospolita.

d3n9xc0
d3n9xc0

Nietoperze nie tylko poruszają się z łatwością w całkowitej ciemności, ale nawet potrafią w takich warunkach chwytać owady. Czynią to dzięki echolokacji - wysyłanym i odbieranym ultradźwiękom, które pozwalają na stworzenie przez mózg "dźwiękowego obrazu" otoczenia.

Naukowcy z Leeds University zbudowali ultradźwiękową laskę, nazwaną "Batcane" ("nietoperzowa laska"). Emituje ona niesłyszalne ultradźwięki, które pozwalają wykryć przeszkody dookoła, a nawet ponad głową. Każdy pobliski obiekt wyzwala wibracje jednej z czterech powierzchni na plastikowej rączce laski. Im bliżej jest obiekt, tym szybciej wibruje laska. Gdy użytkownik laski nabierze wprawy w jej stosowaniu, będzie mógł opracować w swoim mózgu "dźwiękową mapę" otoczenia, co znacznie ułatwi samodzielne poruszanie, zwłaszcza w miastach.

Laska ma trafić do sprzedaży pod koniec roku. Na razie testują ją organizacje niewidomych z Wielkiej Brytanii, USA, Kanady i Niemiec. (mk)

d3n9xc0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3n9xc0
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj