Trwa ładowanie...
d34dfnn

Jak nietoperze

Zainspirowani przez zmysł orientacji nietoperzy brytyjscy naukowcy opracowali ultradźwiękową laskę dla osób niewidomych i niedowidzących - podała Rzeczpospolita.

d34dfnn

Nietoperze nie tylko poruszają się z łatwością w całkowitej ciemności, ale nawet potrafią w takich warunkach chwytać owady. Czynią to dzięki echolokacji - wysyłanym i odbieranym ultradźwiękom, które pozwalają na stworzenie przez mózg "dźwiękowego obrazu" otoczenia.

Naukowcy z Leeds University zbudowali ultradźwiękową laskę, nazwaną "Batcane" ("nietoperzowa laska"). Emituje ona niesłyszalne ultradźwięki, które pozwalają wykryć przeszkody dookoła, a nawet ponad głową. Każdy pobliski obiekt wyzwala wibracje jednej z czterech powierzchni na plastikowej rączce laski. Im bliżej jest obiekt, tym szybciej wibruje laska. Gdy użytkownik laski nabierze wprawy w jej stosowaniu, będzie mógł opracować w swoim mózgu "dźwiękową mapę" otoczenia, co znacznie ułatwi samodzielne poruszanie, zwłaszcza w miastach.

Laska ma trafić do sprzedaży pod koniec roku. Na razie testują ją organizacje niewidomych z Wielkiej Brytanii, USA, Kanady i Niemiec. (mk)

d34dfnn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34dfnn
Więcej tematów