Jak małe i średnie firmy mogą korzystać z Funduszy Europejskich
W 2022 roku w Polsce działało 2,35 mln przedsiębiorstw. 99,8 proc. to firmy mikro, małe i średnie. Przedsiębiorstwa działające w Polsce wytwarzają obecnie blisko dwie trzecie polskiego PKB (67,9 proc.). Największy wkład mają MŚP, które generują blisko co drugą złotówkę PKB (45,3 proc.). Fundusze Europejskie wspierają rozwój polskich firm.
Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego
Modernizacja firm
Przedsiębiorcy potrzebują ciągłego rozwoju – żeby zdobywać lub utrzymać klientów, wprowadzać konkurencyjne produkty i usługi, a w efekcie więcej zarabiać. W funduszach unijnych mogą otrzymać pożyczki na zakup sprzętu czy wyposażenia do firmy. Czasem z tych pieniędzy mogą także sfinansować bieżące potrzeby. Pożyczki dla firm są dostępne w programach regionalnych. Udzielają ich pośrednicy wybrani w większości województw przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Aktualna oferta jest dostępna na stronie BGK.
Działalność innowacyjna i B+R
Niektóre firmy podchodzą do rozwoju bardziej ambitnie. Chcą prowadzić badania i wprowadzać do swojej działalności innowacyjne rozwiązania. Takie działania fundusze unijne wspierają jeszcze bardziej. Dzięki temu firma może tu liczyć na dotację. Samodzielne prowadzenie badań albo zakup usługi badawczej można dofinansować w programach regionalnych. Konkurs trwa np. w województwie wielkopolskim. Wdrożenie innowacyjnych rozwiązań także jest możliwe dzięki funduszom w regionach.
W 2025 r. (w kwietniu) o takie dofinansowanie będą mogły się starać np. firmy z województwa lubelskiego. Pieniądze na kompleksowe projekty, w których można realizować i badania, i wdrożenie, i inne potrzebne działania są z kolei dostępne w Ścieżce SMART. To instrument realizowany w Programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. W styczniu rozpocznie się konkurs w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, w którym o dofinansowanie mogą się ubiegać konsorcja kilku firm lub firmy i jednostki naukowej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wspomnienia Polaków sprzed strefy Schengen. "Na granicach były problemy"
Ekologiczne rozwiązania w firmach
Zastosowanie w firmie ekologicznych rozwiązań czasem wynika z przepisów prawa, a czasem z inicjatywy przedsiębiorcy. Może to bowiem obniżyć koszty działalności. Zmniejsza zużycie energii czy produkcję odpadów. Przedsiębiorcy mogą otrzymać dofinansowanie z Funduszy Europejskich na termomodernizację swoich budynków albo wprowadzenie efektywnych energetycznie rozwiązań w firmie. Pieniądze są dostępne w programach regionalnych w formie pożyczek. Są one udzielane przez pośredników finansowych wybranych BGK.
Bank Gospodarstwa Krajowego ma też inne instrumenty dla firm, które chcą oszczędzać energię. Jeden z nich to Kredyt ekologiczny. Przedsiębiorca może wziąć kredyt w banku komercyjnym, a potem wnioskować do BGK o tzw. premię ekologiczną. Jeśli ją otrzyma, przeznaczy ją na spłatę kredytu bankowego. Wnioski można składać do końca stycznia 2025 r. Drugi instrument BGK to Gwarancja Ekomax. Jest ona zabezpieczeniem kredytu, który bierze firma na wprowadzenie ekologicznych rozwiązań. Oba te programy (Kredyt ekologiczny i gwarancja Ekomax) są finansowane z Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki.
Przedsiębiorcy, którzy chcą wprowadzić w swoich firmach gospodarkę o obiegu zamkniętym, mogą także korzystać z dofinansowania w Programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Trwa konkurs organizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości dla firm z tej części kraju.
Z kolei firmy, które chcą zająć się gospodarowaniem odpadami w swojej działalności, mogą skorzystać z Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do końca roku przyjmuje wnioski na zmniejszenie ilości odpadów oraz na rozwój recyklingu.
Rozwój eksportu
Po wejściu Polski do Unii Europejskiej nasze firmy zaczęły więcej produktów eksportować za granicę. Takie działania wiążą się jednak z kosztami – trzeba zdobyć zagraniczne kontakty, wyjechać na targi, dostosować produkt do oczekiwań odbiorców. Fundusze Europejskie przewidują dofinansowanie także na ten cel. Programy wsparcia eksportu są dostępne w programach regionalnych w postaci dotacji, np. obecnie w województwie łódzkim. Pojawiają się także w Programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki – w konkursach Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz w projekcie Polskie Mosty Technologiczne.
Cyfryzacja firm
Przedsiębiorcy, którzy stosują rozwiązania cyfrowe, są bardziej konkurencyjni na rynku i lepiej sobie radzą w razie kryzysów. Ważne jest też zadbanie o bezpieczeństwo cyfrowe danych firmowych. Dofinansowanie z Funduszy Europejskich na cyfryzację pojawia się w postaci dotacji lub pożyczek w programach regionalnych. Specjalny program grantów na ten cel będzie też realizowała Agencja Rozwoju Przemysłu w Programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki.
Szkolenia i doradztwo
Poza inwestycjami i działaniami biznesowymi, przedsiębiorcy muszą pamiętać także o swoich pracownikach. To bardzo ważny zasób każdej firmy. Dzięki Funduszom Europejskim pracodawcy mogą wysłać swoich pracowników na dofinansowane szkolenia. Wystarczy je znaleźć w Bazie Usług Rozwojowych, a potem zgłosić się do operatora w swoim województwie, aby załatwić wszystkie formalności. Szkolenie można także sfinansować z pożyczki na kształcenie, które oferuje Bank Gospodarstwa Krajowego. Baza Usług Rozwojowych zawiera także usługi doradcze, z których może skorzystać firma, aby lepiej poradzić sobie z codziennymi wyzwaniami. Specjalna pomoc w Programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego jest przewidziana dla firm w trudniejszej sytuacji.
Jak skorzystać z funduszy?
Informacje o aktualnych konkursach oraz projektach rozwojowych dla firm można znaleźć na Portalu Funduszy Europejskich. W dopasowaniu odpowiedniego finansowania pomagają także Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich.
Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego