Jak Lech Kaczyński kazał śledzić dziennikarzy...
Dziennikarka "Newsweeka" dotarła do akt śledztwa sprzed pięciu lat, które rzucają nowe światło na dzisiejsze plany PiS wobec mediów i dziennikarzy. Te dokumenty to akta śledztwa wszczętego na polecenie prokuratora Zbigniewa Wassermanna i ministra sprawiedliwości Lecha Kaczyńskiego. To oni kazali tropić dziennikarzy "Rzeczpospolitej" - pisze Wojciech Maziarski w tygodniku "Newsweeek".
Ofiarami śledztwa padli Anna Marszałek i Bertold Kittel, laureaci najważniejszych nagród dziennikarskich. To ich badała specjalnie powołana do tego celu grupa prokuratorów. Zespół pracował przez osiem miesięcy. W tym czasie przesłuchał kilkudziesięciu świadków, poddał analizie kilkadziesiąt artykułów prasowych i programów telewizyjnych, wyprodukował 23 tomy akt.
Śledztwo nie doprowadziło do żadnej konkluzji i zostało umorzone w sierpniu 2001 roku, gdy Jerzy Buzek (ówczesny premier) odwołał ministra Kaczyńskiego. Gdyby nie doszło do dymisji, prokuratura dalej tropiłaby ślady dziennikarzy.
Jak podaje "Newsweek" cała sprawa zaczęła się od rozmowy Jana Ołdakowskiego (wówczas rzecznika resortu kultury, dziś posła PiS i dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego)
i Elżbiety Kruk (wówczas szefowej gabinetu politycznego ministra Kaczyńskiego, dziś przewodnicząca KRRiT). Ołdakowski powiedział Kruk, że po Sejmie krążą pogłoski, iż Anna Marszałek i Bertold Kittel "dostali zlecenie na kilku polityków".
Kruk już następnego dnia napisała notatkę do prokuratora krajowego Zbigniewa Wassemana o tym, że uzyskała informacje, iż Marszałek i Kittel otrzymali zlecenie wykorzystania mediów do wyeliminowania z życia politycznego trzech polityków tj. Marka Kempskiego (wojewodę śląskiego), Jerzego Widzyka (ministra transportu) i Lecha Kaczyńskiego (ministra sprawiedliwości) - pisze Wojciech Maziarski w tygodniku "Newsweeek".