Jak głosować w czasie pandemii koronawirusa?
Wybory prezydenckie 2020 w Polsce odbędą się w niedzielę 28 czerwca. Ponieważ nadal trwa pandemia koronawirusa, konieczne było dostosowanie przeprowadzenia wyborów do obecnie panujących warunków. Jak głosować w czasie epidemii?
27.06.2020 21:02
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jak głosować w czasie epidemii COVID-19? Głosowanie w lokalu wyborczym?
Jak głosować w lokalu wyborczym w czasie pandemii? Co się zmieniło? Jakie obowiązują wytyczne sanitarne?
- Dotychczas, idąc na wybory, należało mieć przy sobie jedynie dokument potwierdzający naszą tożsamość (np. dowód osobisty). W tym momencie konieczne jest posiadanie maseczki zasłaniającej usta i nos. Należy ją założyć, wchodząc do lokalu wyborczego. Możemy zostać jedynie na chwilę poproszeni o odchylenie maseczki, gdy komisja będzie sprawdzać naszą tożsamość. Ze względów bezpieczeństwa najlepiej mieć też ze sobą swój długopis.
- Wewnątrz lokalu wyborczego na jednego wyborcę powinno przypadać 4 m2 przestrzeni. Wyborcy powinni też zachowywać bezpieczną odległość między sobą.
- Członkowie komisji muszą mieć na sobie jednorazowe rękawiczki i założone maseczki lub przyłbice. Z kolei na stole, przy którym będzie siedzieć komisja, nie nie może być żadnego sukna.
- Każdy lokal wyborczy ma być też regularnie wietrzony oraz dezynfekowany. Ma to się odbywać w czasie trwania głosowania, bez przerywania go.
Osoby, które głosują w lokalach wyborczych, muszą oddać głos w godzinach 7:00-21:00 w niedzielę 28 czerwca.
Jak głosować podczas pandemii koronawirusa? Głosowanie korespondencyjne
Ustawa z 2 czerwca 2020 o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. z możliwością głosowania korespondencyjnego umożliwiła wszystkim wyborcom głosowanie korespondencyjne. Ci którzy nie mieli możliwości lub nie chcieli głosować w lokalach wyborczych, mogli zagłosować korespondencyjnie.
Jak głosować? Jeśli ktoś przed wyborami zgłosił zamiar głosowania korespondencyjnego, mógł oddać głos korespondencyjnie. Oznacza to, że otrzymał wcześniej pakiet wyborczy pod wskazany adres. Następnie wypełnioną kartę do głosowania i oświadczenie do głosowania w zaklejonej kopercie zwrotnej należało umieścić w nadawczej skrzynce Poczty Polskiej, ewentualnie zanieść do urzędu gminy, gdzie jesteśmy w spisie wyborców, w godzinach jego pracy. Należało to zrobić do 26 czerwca. Co, którzy nie zdążyli, mogą jeszcze zanieść wypełnione pakiety wyborcze w dniu wyborów prezydenckich, 28 czerwca, do obwodowej komisji wyborczej, w godzinach głosowania.
Jak głosować? Pamiętaj o ciszy wyborczej
Pamiętajmy, że do zakończenia głosowania obowiązuje cisza wyborcza. Nie wolno w tym czasie agitować, przekonywać, ani sugerować, na kogo wyborca powinien oddać głos.