Trwa ładowanie...
d4b369u
14-12-2006 07:10

Jak dzieci bezpiecznie mogą korzystać z Internetu?

Ruszyła polska wersja nowego narzędzia internetowego dla dzieci, które pozwoli zbadać ich zachowania w Sieci i na tej podstawie określić zestaw właściwych zwyczajów online.

d4b369u
d4b369u

Narzędzie w postaci sondy internetowej zostało przygotowane przez zespół Insafe przy European Schoolnet (www.saferinternet.org). Uzyskane podczas badania dane zostaną wykorzystane do stworzenia raportu na temat zachowań dzieci w Internecie.

Narzędzie-sonda, które jest wspierane przez UPC, jest dostępne w 14 wersjach językowych – po czesku, duńsku, holendersku, angielsku, francusku, niemiecku, grecku, węgiersku, rumuńsku, polsku, słowacku, słoweńsku, hiszpańsku oraz szwedzku. Dzieciom i młodzieży w wieku od 10 do 18 lat stawiane są pytania na temat ich zachowań podczas korzystania z Internetu i technologii mobilnych, koncentrując się szczególnie na reakcjach wobec sytuacji zagrożenia. Wkrótce uruchomione zostaną kolejne wersje językowe: fińska, islandzka, włoska, łotewska, litewska, norweska i portugalska. Sonda znajduje się na stronie: www.saferinternet.org/quiz

W oparciu o uzyskane odpowiedzi zaproponowany zostanie dzieciom zestaw porad i sugestii, w jaki sposób mogą poprawić korzystanie z nowoczesnych technologii. Narzędzie jest dostępne dla samodzielnie surfujących dzieci, ale może być również zastosowane przez nauczycieli i wychowawców w grach integracyjnych, do omówienia sposobów radzenia sobie z sytuacjami zagrożenia podczas korzystania z Internetu i innych mediów.

Przez kolejne dwa miesiące narzędzie będzie gromadzić dane, które zostaną użyte podczas przygotowania do obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu (6 lutego 2007 roku). Analiza zgromadzonego materiału pozwoli na uzyskanie rzeczywistego wglądu w zachowania dzieci oraz ich postrzeganie takich zjawisk, jak cyberbulling (prześladowanie w Internecie), grooming (uwodzenie dzieci przez Internet), happy slapping (atakowanie przypadkowych ludzi i filmowanie tego za pomocą telefonu komórkowego) i oszustwa SMS-owe.

„Ponieważ coraz więcej dzieci poświęca coraz więcej czasu na rozrywkę oraz edukację online, uznaliśmy, że niezwykle ważne stało się ulepszenie obecnych materiałów, jakie mają kształtować ich zdolność korzystania z nowych mediów”, podkreśla Janice Richardson, koordynator projektu Insafe przy European Schoolnet.

d4b369u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b369u
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj