Jagieliński - "polityk niewiarygodny"?
Federacja Młodych Socjaldemokratów (FMS) zwróciła się do premiera Leszka Millera o "niepodejmowanie rozmów na temat ponownej koalicji z politykami niewiarygodnymi", czyli Federacyjnym Klubem Parlamentarnym Romana Jagielińskiego.
02.02.2004 | aktual.: 02.02.2004 13:31
Przedstawiciele młodej lewicy domagają się też odwołania pięciu wicewojewodów i wiceministra rekomendowanych przez Jagielińskiego. "Sądzimy, że mimo nieubłaganej arytmetyki, koalicja SLD-UP nie powinna ściśle współpracować z klubem, którego szeregi zasilają posłowie wyrzuceni z innych ugrupowań parlamentarnych i przeciwko którym toczą się postępowania karne" - czytamy w stanowisku warszawskiej FMS.
Federacja zajęła także stanowisko wobec projektu strategii podatkowej przyjętej przez rząd 8 stycznia. Działacze stowarzyszenia opowiedzieli się m.in. za wprowadzeniem tylko dwóch progów podatkowych (15% i 30%), podwyższeniem podstawy obliczenia drugiego progu do około 45 tys. zł, likwidacją wszystkich ulg podatkowych oprócz edukacyjnej i zdrowotnej, przejęcie obowiązków KRUS przez ZUS.
FMS chce także wprowadzenia docelowo, na przestrzeni kilku lat, jednej stawki podatku VAT w przedziale pomiędzy 15 a 18%, a na okres przejściowy pozostawienie dwóch stawek 7 oraz 22%. Temu wszystkiemu, według federacji, musi jednak towarzyszyć zwiększenie ściągalności oraz ograniczenie nadużyć podatkowych.
Warszawska FMS przekazała także swoje stanowisko ministrowi spraw zagranicznych Włodzimierzowi Cimoszewiczowi, w którym poparła cele polskiej polityki zagranicznej w 2004 r. "Zgadzamy się z tym, że główne kierunki polityki zagranicznej Polski będą wyznaczane przez wejście Polski do UE oraz nasze zaangażowanie polityczne i wojskowe w stabilizację Iraku" - czytamy w stanowisku.
Federacja opowiada się również za przywróceniem dawnego znaczenia Grupie Wyszehradzkiej, pogłębianiem współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego oraz sprzyjaniem reformom demokratycznym i wolnorynkowym u wschodnich sąsiadów Polski.
FMS powstała z połączenia działających do tej pory przy SLD - Stowarzyszenia Młodej Lewicy Demokratycznej i Sojuszu Młodej Lewicy. Czerwcowy Kongres SLD ustanowił Federację jedyną młodzieżówką funkcjonującą przy partii.