Trwa ładowanie...
d22sp33

Jacek Żakowski w #dziendobryPolsko: prezydent na razie zmarnował szansę na suwerenność

Czy prezydent Andrzej Duda jest suwerenny wobec partii rządzącej? - odpowiedzi na to pytanie starali się udzielić goście Kamili Biedrzyckiej-Osicy w programie #dziendobryPolsko w telewizji WP: Bogusław Chrabota i Jacek Żakowski.

Share
d22sp33

- Dotąd, mimo wielorakich i wielokrotnych szans prezydent nie miał możliwości udokumentowania swojej suwerenności wobec partii rządzącej. I to jest fakt. Co się wydarzy za chwilę? Jest parę spraw, gdzie niekoniecznie zdanie prezydenta idzie idealnie w parze z poglądami partii rządzącej - stwierdził redaktor naczelny "Rzeczpospolitej" Bogusław Chrabota. - Będzie miał szansę na zawetowanie jednej z ustaw. Jeżeli ją zawetuje, będę miał dowód na, że zaczynają się specyficzne relacje między prezydentem a partią rządzącą.

- Albo jeżeli skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego, to też będzie bardzo ciekawe - dodał gość Kamili Biedrzyckiej-Osicy, komentator WP, dziennikarz tygodnika "Polityka", Jacek Żakowski.

d22sp33

- Myślę, że pan prezydent na razie zmarnował szansę na suwerenność. Nic nie wskazuje na to, że by miał się na nią wybijać w dającej się przewidzieć przyszłości - stwierdził Żakowski.

Dyskusja w studio WP miała związek z wywiadem jakiego prezydent Andrzej Duda udzielił TVN24. Był podczas niego pytany m.in. o relacje z prezesem PiS. Prezydent przyznał, że "są specyficzne". - Jestem prezydentem, mam samodzielność. Ale mam też szacunek dla Jarosława Kaczyńskiego. Ma wizję spraw państwowych i ja się z nią zgadzam. Miał ją też Lech Kaczyński - wizję państwa sprawiedliwego, państwa równych wobec prawa - wyjaśnił.

Prezydent wyjawił też, że jest "głębokim zwolennikiem" wolności zgromadzeń. - Będę oceniał ustawę uchwaloną przez Sejm. Nie wykluczam weta, jak w każdym przypadku - powiedział o projekcie PiS ustawy o zgromadzeniach.

d22sp33

Podziel się opinią

Share
d22sp33
d22sp33
Więcej tematów