Jacek Kurski został nowym prezesem TVP
• Nowym prezesem Telewizji Polskiej został Jacek Kurski
• Kurski wygrał konkurs zorganizowany przez Radę Mediów Narodowych
• Chcę żeby Telewizja Polska łączyła Polaków - powiedział po wyborze nowy szef TVP
• O stanowisko prezesa TVP walczyło 23 kandydatów
• Do ostatniego etapu konkursu zakwalifikowały się cztery osoby
12.10.2016 | aktual.: 12.10.2016 16:24
Rada Mediów Narodowych zdecydowała, kto zostanie nowym prezesem Telewizji Polskiej. Będzie nim dotychczasowy prezes TVP - Jacek Kurski.
- Prezesem zarządu Telewizji Polskiej został Jacek Kurski - ogłosił po posiedzeniu Rady przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański.
Za kandydaturą Kurskiego głosowało 4 z 5 członków Rady. Przeciwny był jedynie Juliusz Braun. - To wskazuje wyraźnie na to, że ma szerokie poparcie - stwierdził Czabański.
- Osobiście cieszy mnie to, że Jacek Kurski wyciągnął wnioski z różnych uwag, które słyszał z różnych stron i zaprezentował bardzo ciekawy, dynamiczny program działania telewizji. Szczególnie mnie cieszy, że ta jego dynamika będzie służyła wspieraniu tego, co jest najważniejsze dla mediów publicznych, mianowicie uszczelnieniu abonamentu - powiedział Czabański.
Szef RMN zapowiedział, że posłowie, a także Rada Mediów Narodowych i KRRiT będą "działać na rzecz przygotowania dobrego projektu" ws. uszczelnienia poboru opłaty abonamentowej. - Jacek Kurski niewątpliwie swoją zdolnością poruszania się w świecie polityki będzie z nami współdziałał i pomoże w przeprowadzeniu tego zasadniczego projektu dla przyszłości mediów publicznych - stwierdził Czabański.
Elżbieta Kruk z RMN oświadczyła, że za wyborem Kurskiego przemawiały: "spójna wizja, widzenie roli i sposób pełnienia misji publicznej i osobowość".
Z kolei Joanna Lichocka z RMN zaznaczyła, że w konkursie było dwoje faworytów. - Agnieszka Romaszewska przedstawiła bardzo ciekawą wizję mediów narodowych, mediów publicznych. Jacek Kurski przedstawił bardzo ciekawą koncepcję reformy tej telewizji - wskazała.
- Miałam dylemat - zresztą mówiłam podczas posiedzeń Rady - dylemat poważny, kto powinien być finalistą tego konkursu, ale rozkład głosów w RMN pokazał, że tylko Jacek Kurski miał szansę na bezwzględną większość głosów i poparłam w związku z tym Jacka Kurskiego - powiedziała Lichocka.
- Mam nadzieję, że te wszystkie deklaracje, które złożył podczas konkursu i te zmiany, które sam wdraża, rzeczywiście nabiorą takiego rozpędu, że będziemy wszyscy, bez względu na różnice, zadowoleni z tego, jak funkcjonują media publiczne, że one będą służyły wspólnocie - dodała.
Inny członek Rady Juliusz Braun (zgłoszony do RMN przez PO) przyznał, że nie popierał kandydatury Kurskiego na szefa TVP. - Uważam, że decyzja, którą podjęła Rada, jest decyzją szkodliwą dla TVP i szkodliwą dla mediów publicznych. Jest to decyzja polityczna - powiedział dziennikarzom Braun.
- Jacek Kurski jest osobą, która szkodzi mediom publicznym; nie odróżnia informacji od propagandy, a jeśli rozumie, to realizuje propagandę, a nie rzetelną informację - ocenił.
Braun zwrócił ponadto uwagę, że Kurski w ciągu kilku miesięcy doprowadził TVP do "destrukcji pod względem ekonomicznym". - Przejął spółkę w dobrej formie, choć w bardzo trudnych warunkach; teraz jest dumny z tego, że zaciągnął ogromne kredyty. To wszystko szkodzi telewizji - mówił.
Braun wyraził też opinię, że poparcie kandydatury Kurskiego przez Grzegorza Podżornego, członka RMN zgłoszonego przez klub Kukiz'15, wynika "z faktycznej koalicji politycznej Kukiz'15 z PiS".
Kurski: chcę żeby Telewizja Polska łączyła Polaków
- Chcę, żeby Telewizja Polska łączyła Polaków wokół ważnych, wielkich cech i celów, żeby odwoływała się do tego, co Polaków łączy; chcę, żeby Telewizja Polska była nośnikiem szybkiej, rzetelnej informacji, uczciwej publicystyki i debaty publicznej, dobrej edukacji, żeby była również nośnikiem dobrej i na poziomie rozrywki, która jest śmiechem, a nie rechotem" - powiedział po wyborze na prezesa TVP Jacek Kurski.
Jak dodał, chciałby także, aby telewizja publiczna dostarczała Polakom "wysokogatunkowego" sportu.
Kurski podkreślił, że stanowisko prezesa TVP to "wielkie zobowiązanie i wielki zaszczyt". - Cieszę się, że przekonałem Radę Mediów Narodowych swoją wizją odbudowy Telewizji Polskiej oraz przywrócenia jej publicznego charakteru - zaznaczył.
23 kandydatów do fotela prezesa TVP
W piątek w Sejmie odbył się ostatni etap konkursu, podczas którego Rada Mediów Narodowych wysłuchała czworo kandydatów na stanowisko szefa telewizji publicznej. Obecny prezes TVP Jacek Kurski, szefowa Telewizji Biełsat Agnieszka Romaszewska-Guzy, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Krzysztof Skowroński i reżyser Bogdan Czajkowski mówili między innymi o własnych pomysłach na realizację misji publicznej i finansowaniu Telewizji Polskiej.
Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański tłumaczył, że Rada musi sobie dać parę dni na przemyślenia po tych rozmowach.
Łącznie w konkursie złożono 23 oferty. Do drugiego etapu przeszło 18 kandydatów. Decyzją Rady Mediów Narodowych - po ocenie merytorycznej zakwalifikowanych zgłoszeń - do trzeciego etapu konkursu zostały zakwalifikowane cztery osoby. Rada Mediów Narodowych nie uwzględniła żadnego z odwołań, jakie złożono w drugim etapie.