Trwa ładowanie...
d32xofs

Jacek Czaputowicz podał się do dymisji. Kim jest były szef MSZ?

MSZ. Jacek Czaputowicz od stycznia 2018 roku był ministrem spraw zagranicznych i odpowiadał za polską dyplomację. Kilka tygodni temu mówił, że poda się do dymisji. Złożył ją 20 sierpnia. To kolejna dymisja w rządzie Mateusza Morawieckiego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
MSZ. Jacek Czaputowicz. Kim jest?
MSZ. Jacek Czaputowicz. Kim jest? (PAP, Fot: PAP/Radek Pietruszka, Radek Pietruszka)
d32xofs

MSZ. Jacek Czaputowicz złożył dymisję

Jacek Czaputowicz 20 sierpnia złożył dymisję. Polityk był ministrem spraw zagranicznych od 9 stycznia 2018 roku. Już od kilku tygodni pojawiały się spekulacje, że Jacek Czaputowicz zrezygnuje z zajmowanej funkcji. Oficjalnie były już minister spraw zagranicznych potwierdził to właśnie w czwartek. To kolejny minister, który w ostatnich dniach podał się do dymisji. Wcześniej uczynił to minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Kim jest Jacek Czaputowicz? To polski polityk, politolog i nauczyciel akademicki. Jest profesorem nauk społecznych. W okresie PRL był działaczem opozycji demokratycznej i jednym z założycieli Niezależnego Zrzeszenia Studentów oraz Ruchu Wolność i Pokój. W latach 2008-2012 był dyrektorem Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. Jest pracownikiem naukowym Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

d32xofs

Czaputowicz działał także w Komitecie Obywatelskim przy przewodniczącym NSZZ "Solidarność". Wcześniej współpracował również z Komitetem Obrony Robotników. Podczas stanu wojennego był internowany.

Jacek Czaputowicz podał się do dymisji

Jacek Czaputowicz w latach 2017-2018 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, a w 2018 roku został ministrem spraw zagranicznych w pierwszym i drugim rządzie Mateusza Morawieckiego. Przez ponad dwa i pół roku odpowiadał za polską dyplomację. Jego poprzednikiem na tym stanowisku był Witold Waszczykowski.

Jacek Czaputowicz w latach 1998-2006 był zastępcą szefa Służby Cywilnej. W 2014 roku wszedł w skład Rady Programowej Prawa i Sprawiedliwości.

d32xofs

MSZ. Jacek Czaputowicz - kim jest?

Jacek Czaputowicz urodził się 30 maja 1956 roku w Warszawie. Od 2018 roku jest wdowcem. Ma pięć córek. W czasach PRL pracował jako programista w Centrum Projektowania i Zastosowania Informatyki, był zatrudniony w zakładach prywatnych oraz parafii Miłosierdzia Bożego w Warszawie.

Skończył geografię na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie ukończył studia na Wydziale Ekonomiczno-Społecznym Szkoły Głównej Planowania i Statystyki. W 1997 roku uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych, a w 2008 roku otrzymał stopień doktora habilitowanego. Z kolei w 2016 roku otrzymał tytuł profesora nauk społecznych.

Białoruś i plany Putina. Paweł Kowal: najbardziej możliwy scenariusz z udziałem Rosji

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d32xofs

Podziel się opinią

Share
d32xofs
d32xofs